Hlavní navigace

Konec podvodů ve směnárnách? Vláda schválila přísnější pravidla

Sdílet

Jiří Hovorka 30. 5. 2018

Zákazníci směnáren už brzy dostanou dvě hodiny na odstoupení od obchodu. Směnárny také budou mít zakázané takzvané VIP kurzy, které často záměrně znepřehledňují situaci. Vláda dnes schválila novelu zákona o směnárenské činnosti, která reaguje na nekalé praktiky některých směnáren. Novela nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Hlavní novinkou, se kterou novela přichází, je možnost odstoupit od smlouvy do 2 hodin od provedení směny. Aby nedocházelo ke zneužití institutu odstoupení pro spekulace, čehož se obávaly například banky, je rozsah, v němž je možné odstoupit, omezen na 1000 EUR. Odstoupit tak bude možné zhruba u 90 až 95 % směnárenských obchodů, říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Návrh také stanovuje, že klienti musí být o svém novém právu informováni jak na kurzovním lístku, tak na dokladu o provedení směny.

Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 %, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Bohužel se ukazuje, že zákazníci se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy orientují. Přehlednost je navíc mnohdy záměrně zhoršována různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny. Nevýhodnost provedené směny tak zákazníci poznají až následně, což v případě turistů může znamenat pokažený zbytek dovolené, ale i celkový dojem z návštěvy naší země, dodává Schillerová.

Novela z dílny ministerstva financí pamatuje i na odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím směnárenského automatu. V takovém případě má klient právo odstoupit do 3 pracovních dnů v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka. Úpravou problematiky směnárenských automatů chceme předejít situaci, že okénka směnáren nahradí automaty a na postavení spotřebitelů se přijetím zákona nic nezmění, vysvětluje Schillerová.

Předloha pamatuje i na situaci, kdy klientovi brání v odstoupení důvody na straně směnárny (např. nemoc nebo uzavřená provozovna). Potom mají klienti právo odstoupit do 6 měsíců v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka.

Navržená novela dále upřesňuje například požadavky na prezentaci informací na kurzovním lístku. Nově proto také výhodnější podmínky směny, tzv. VIP nabídka, nebudou moci být inzerovány formou směnného kurzu. V provozovně a jejím okolí tak bude moci být jen jeden kurzovní lístek, čímž se zamezí případům nežádoucí záměny standardního kurzu a výhodnější nabídky, říká Žurovec.

Novela také omezuje právo požadovat úplatu za provedení směnárenského obchodu. Úplata bude moci být zohledněna pouze ve výši směnného kurzu. Klientům tak bude stačit porovnat kurzy a nebudou muset dopočítávat výši úplaty, pokračuje Žurovec v popisu navržených změn.

Účinnost zákona je navržena na první den třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).