To bohužel nejde ;-). Nebylo by z čeho hradit vyšší náklady na starobní důchody žen a dále na důchody invalidní, sirotčí, vdovské a částečně vdovecké, i když ty poslední jsou spíš marginální (drtivá většina vdovců si na ně sama odvody "vydělala"). A v úvahu je potřeba vzít i poměrné části "normálních" důchodů, které jsou poskytovány na základě náhradních dob, kdy nebylo odváděno pojištění (vojna, studium, mateřská, péče o závislé osoby...).
Nás ještě v éře "reálného socialismu" učili, že ekonomický atributem socialismu je heslo "každému podle jeho zásluh", protože dosud nebylo dosaženo dostatečného rozvoje výrobních sil a potřebného celkového společenského pokroku. Až se tak stane, bude prý možno přejít ke komunismu a poskytovat vše "každému podle jeho potřeb". (Prostě i ti komouši u moci věděli, že na ten vysněný komunismus ještě dlouho nebude, pokud vůbec někdy.)
Nyní se ale zdá, že "venezuelská" důchodová komise, pod taktovkou evidentně militantní socialistky, hodlá zrušit už nyní velmi rovnostářský důchodový socialismus a konečně "zavést spravedlnost" dle teorie stejných žaludků... Trochu mi to připomíná čínskou "kulturní revoluci" (která, pravda, neměla s kulturou nic společného), jen v menším rozsahu. Mao, Lenin či Stalin by fakt zaplesal.
Narovnání důchodů dle pohlaví, má minimálně dvě úskalí. Ženy se v průměru dožívají o 6 až 8 let více. A, jak se bude počítat rodičovská dovolená? U na příklad dvou dětí až 8 let mimo zaměstnání, nepočítaje častá riziková těhotenství a další výpadek z práce. Jsou možná i často nad užívaná.
Tak zrovna ta rodičovská je asi to nejmenší "zlo". Je to v podstatě zaměstnání na více než 8h denně a nic nebrání mužům nastoupit ji místo žen. Že to nedělají je jen z jejich pohodlnosti, případně ekonomického chování (nastoupí ji ten s nižším příjmem).
Máme průběžný systém, tj. vychovávání potomků je nutnou podmínkou k tomu, aby vůbec nějaké důchody v budoucnu pro nás byly, takže trestat za rodičovskou "dovolenou" je fakt trošku mimo.
Pokud Vám započítali na důchod jen "čtvrt století", tak to je hlavní příčina té nízké penze. Uznané celé roky důchodového pojištění mají ve většině případů u "běžných lidí" větší váhu, než výše výdělku. Dnes by těch 25 let pojštění stačilo jen na poměrný starobní důchod (stačí na něj i 15 let), který lze přiznat ve věku o 5 let vyšším, než je důchodový věk muže stejného data narození. Na standardní (i předčasný) starobní důchod je potřeba alespoň 35 let pojištění včetně náhradníc dob (mateřská, vojna, studium před r. 2010), nebo alespoň 30 led odpracovaných. Ženy, které dnes odcházejí do řádného důchodu přitom mají uznanou dobu pojištění 43 - 44 roků a muži 46 - 48 roků.