Hlavní navigace

Komise pro spravedlivé důchody poprvé jednala. Začne řešit narovnání penzí

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 2. 2019

Dnes proběhlo první zasedání Komise pro spravedlivé důchody, ustavené ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Jejím posláním je připravit konkrétní opatření k nastolení spravedlnosti v důchodovém systému. 

Tu spravedlnost vidíme například v narovnání rozdílů důchodů mezi muži a ženami. Asi se všichni také shodneme na tom, že lidé v náročných profesích by měli odcházet do důchodu dříve. Spravedlnost musí být i v příjmech, a to ve smyslu mezigeneračního srovnání. V neposlední řadě  musí být spravedlivé i vdovské a vdovecké důchody, říká Maláčová.

Z prvního jednání komise podle ministerské zprávy vyplynulo, že je nutné se zaměřit na adaptaci stávajícího důchodového systému. Nejdříve se komise zaměří na rozdíly mezi penzemi žen a mužů. Jedním z dalších témat má být i otázka příjmů důchodového systému.

Pro oblast důchodového systému je zcela zásadní demografický vývoj. Naděje dožití se u nás zvyšuje a Česká republika se přibližuje ekonomicky a sociálně vyspělejším státům, zabezpečujícím vysokou kvalitu života. Musíme také uvažovat o změnách, které nastanou v celkové struktuře ekonomiky a trhu práce s nástupem digitalizace a umělé inteligence v nejbližší budoucnosti, řekla předsedkyně komise Danuše Nerudová.

Během prvního jednání byli jmenováni místopředsedové komise. Stali se jimi Marie Bílková z ministerstva financí a Martin Holub z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Další jednání komise je naplánováno na 22. března 2019.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).