Hlavní navigace

Komentář MF k vývoji stavebního spoření

Sdílet

Redakce 13. 2. 2008

V roce 2007 bylo uzavřeno cca 580 tis. nových smluv o stavebním spoření s celkovou hodnotou cílové částky 170 mld. Kč, přičemž průměrná cílová částka u fyzických osob byla ve výši 285 tis. Kč. Proti roku 2006, kdy bylo uzavřeno 516 tis. nových smluv o stavebním spoření, bylo v roce 2007 uzavřeno o 64 tis. nových smluv více. Nejvíce nových smluv bylo tradičně uzavřeno v posledním čtvrtletí – cca 197 tis. Na vysoký nárůst počtu nově uzavřených smluv ke konci roku měla vliv nejen každoroční reklamní kampaň stavebních spořitelen, ale i veřejně diskutované případné změny podpory stavebního spoření státem v rámci reformy veřejných financí.

K 31. 12. 2007 činil celkový stav smluv o stavebním spoření 5,1 mil. smluv. Celkově tak v roce 2007 došlo, oproti roku 2006, k poklesu počtu smluv o 165 tis. smluv. I přes vysoký nárůst počtu nově uzavřených smluv o stavebním spoření stále pokračuje trend poklesu celkového počtu smluv o stavebním spoření ve fázi spoření, který trvá již od konce roku 2003. Počet smluv tehdy dosáhl rekordních 6,3 mil.

Od 1.1.2004 je účinná novela zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, která mimo jiné snížila státní podporu z maxima 4 500 Kč („staré“ smlouvy) na nové nižší 3 000 Kč („nové“ smlouvy). Od té doby se také postupně mění struktura portfolia smluv. Roste podíl smluv uzavřených po 1. 1. 2004, tzv. „nových“ smluv se státní podporou max. 3 000 Kč, na celkovém počtu smluv o stavebním spoření.

V roce 2007 byla vyplacena státní podpora stavebního spoření v celkové výši 15 mld. Kč, což je o 800 mil. Kč méně než v roce 2006. Dá se očekávat, že její výše se i v několika dalších letech bude snižovat, a to v závislosti na snižování podílu tzv. „starých“ smluv na počtu smluv o stavebním spoření. Zamýšlené důsledky novely zákona, pokles počtu starých smluv se státní podporou 4 500 Kč a s tím spojený pokles celkové vyplácené státní podpory, se dostavily.

V úvěrové oblasti byl sice ke konci roku 2007 celkový stav počtu úvěrů 943 tis., což představuje nejmenší meziroční nárůst jejich stavu za poslední roky, a to nejen v absolutním vyjádření (nárůst o 42 tis. úvěrů), ale i relativním vyjádření (nárůst o 4,7 %). Celkový objem úvěrů dosáhl k 31. 12. 2007 hodnotu cca 179,3 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o rekordních cca 44 mld. Kč.

Zdroj: MFČR

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 2. 2008 10:10

  mr
  Nenasytnost vlády je tak velká,že se nezastaví před ničím s čím by měli pomoci občanům před inflací.Jejich úmysly zákonů a činy to napovídají zcela jasně.Samotné názory ministrů jsou bohužel pravdou v jejich konání.Na jedné straně tlačí občany ke spoření a na druhé straně je o tyto úspory svými zákony znehodnocují.Celý systém mají promyšlený ale ne do detailu(na to jim inteligence nestačí),jak pomalu ukrajovat těm stejně hamižným jako jsou oni?Proto tvoří a lepí zákony na sebe.Snížení příspěvku na 3000,-,zvyšováním daní,energie,bydlení atd.s tím, že ti druzí platí víc,že nemáme zlodějskou úroven jako druzí(viz vstup do tzv.Evropy),že si vláda nemůže užívat více svedli na občany aby se zbavili veškeré zodpovědnosti svými nesmyslnými zákony.Aby se těmito zákony řídila legislativa,policie,soudy,atd.Tak zmanipulovala všechny ve jménu svých nenasytných sobeckých zájmů.Všechny problémy vznikají z jejich zákonů!!!!A tak kdo se jimi fanaticky řídí je jako oni!!!!Když v jejich radách někdo odporuje lidské morální etice nekrást,je vyhozen a nastupuje další neznalý který se podle nich musí řídit.Je ostuda,že vláda s takovým nesmyslem řídí své zájmy a hlava státu s tím souhlasí jako loutka.Když je postaven mlýn je poháněn přírodní energií.Když tuto energii odkloníme,přestane mlít.Nikdy se neptáme přírodní energie jestli chce mlít dál.To je zákon vlády a všech dalších nenasytných.Přírodní zákony jsou však mocnější než oni a také za to od přírody dostanou spravedlivou odplatu.At si to uvědomují nebo ji ignorují.To je jisté.Nic je od této hrozby nezachrání.Ten,kdo se řídí zákony vlády má určitý podíl.Hlavní podíl na násilí však má jen a jen jakákoliv vláda v jakémkoliv státě.Konečnou fází jak se vyhnout konci a krachu stavebního spoření je neuzavírat již další smlouvu.Důsledek však pocítí ti poslední,bez toho aby se mohli odvolat svých nároků k těmto hamižným zákonodárcům!!K řízení státu se nesmí vláda snížit zákony které poškozují občany a které zohlednuji vládu korupcí v jejich řadách.Nic potom nebrání v tom,říci,že vláda je nejhorší sekta!!At se tomu brání jak chce sekta se tak chová a oni si jí vymysleli.
 • 18. 2. 2008 9:13

  Karel (neregistrovaný)
  ..jo pane někdo ty jejich nenasytné štrozoky musí naplnit, a kdo jiný než obyčejný občan ???!!! Kolik miliard si pánové(většinou z ODS, nebo ODS podporující např. Lájos Bacs) od převratu 1989 rozkradli ??? Jak prohlásil nově zvolený prezident Klaus ...jen více Kožených !!!! Vydalo již Ministerstvo financí o tom zprávu ? Kolik podniků (vyvážejících směr západ Evropy) dokázali Ředitelé a jejich náměstci vynikajícím způsobem dovést k bankrotu a po převodu na sebe sama podnik již v soukromých rukou klape jako hodinky !!! Tomu se říká privatizace !!!!!! Ale na druhou stranu on to byl kumšt dobře fungující a prosperující podnik dovést zu grunt !!! Vážený pane - ještě nejsou zatím rozkradeny důchodové fondy - to teprve přijde !!!! Celý život budou si mladí šetřit a pak ...pánové v kravatách je připraví o celoživotní úspory ! To nic není na stavební spoření si šetříte jen 6 let...na důchod skoro celý život !!!! To je tvrdý český kapitalismus !!! Urvi co můžeš !!! Dnes musíte mít hlavně "modrého ptáka " na klopě a ne v kalhotech jako někteří z nás. Už bych nechtěl být mladý.........
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).