Hlavní navigace

Energetická třída A již neznamená špičku

Sdílet

Redakce 13. 2. 2008

Evropská komise chystá změny v povinném označování domácích spotřebičů štítky, které indikují jejich energetickou náročnost.

Rozdělení domácích spotřebičů do energetických tříd a povinné štítky, z nichž lze zařazení daného výrobku jednoduše zjistit, funguje v zemích EU od roku 1994. Odhaduje se, že toto opatření může ušetřit v letech 1996–2020 na 700 TWh energie. Přesto sílí hlasy, že potenciál štítkování se v jeho stávající podobě vyčerpává.

V roce 2005 mělo například plných 81 procent ze všech myček na evropském trhu účinnost přinejmenším „A“ a pouze osm procent „C“ a horší. Výrobci tak nemají dostatečnou motivaci k dalšímu zvýšení úspornosti spotřebičů a zákazník tedy ani nemusí vědět, že výběrem spotřebiče třídy A si nevybral to nejlepší na trhu.

Evropská komise nepočítá jenom se změnou pravidel pro štítkování. Navrhuje dokonce rozšíření o další spotřebiče energie, a to buď pouze domácí (např. televize) nebo i elektromotory či počítačové servery. Ještě agresivnější scénář počítá se zahrnutím také pneumatik, oken nebo dokonce některých služeb. Samostatná legislativa už přitom zavádí energetické štítky, respektive certifikáty, i na celé budovy.

Bližší informace o úsporných domácích spotřebičích: www.UsporneSpotrebice.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).