Hlavní navigace

Kolik za vás jako za pacienta dostane praktický lékař?

Sdílet

Takzvaná kapitační platba, kterou za vás jako za pacienta dostává praktický lékař pro dospělé, je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení. Pro rok 2017 je to vyhláška č. 348/2016 Sb.

V této kapitační platbě je zahrnuta řada výkonů, kterou lékař při vašem ošetření již nevykazuje pojišťovně k úhradě. Jde například o:

  • kontrolní vyšetření,
  • injekce,
  • ošetření a převaz menší rány či bércového vředu,
  • vyjmutí cizího tělesa z nosu nebo ze zvukovodu,
  • konzultaci s rodinnými příslušníky,
  • administrativní úkony atd.

Základní sazba pak činí od 48 Kč do 54 Kč za měsíc podle rozsahu ordinačních hodin. Základní sazba je stanovena ve výši 54 Kč pro praktické lékaře pro dospělé a praktické lékaře pro děti a dorost, kteří poskytují hrazené služby v rozsahu alespoň 30 ordinačních hodin rozložených do 5 pracovních dnů týdně, přičemž alespoň jeden den v týdnu mají ordinační hodiny prodlouženy do 18 hodin a umožňují pojištěncům objednat se alespoň dva dny v týdnu na pevně stanovenou hodinu, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Sazba 50 Kč pak platí pro ty praktické lékaře, které mají ordinační hodiny alespoň 25 hodin rozložených do 5 dnů v týdnu a alespoň jeden z těchto dnů mají ordinační hodiny nejméně do 18:00. Ostatní praktičtí lékaři pro dospělé mají sazbu 48 Kč a ostatní praktičtí lékaři pro děti a dorost pak mají 50 Kč.

Tato sazba se pak násobí věkovým koeficientem. To je index, který zohledňuje náročnost péče v jednotlivých věkových skupinách. Vyjadřuje poměr nákladů na pojištěnce v této věkové skupině vůči nákladům na pojištěnce ve věkové skupině 15 – 19 let. Nejvyšší index je u dětí ve věku 0–4 roky (3,97) a u pacientů ve věku nad 85 let (3,40). Například za dítě ve věku do 5 let je tedy kapitační platba 54 (nebo 50) Kč x 3,97. Už za dítě mezi 5 a 10 lety už je ale index výrazně nižší, 1,80. Mezi 20 a 30 lety je pojištěnec pro systém veřejného zdravotního pojištění v průměru nejméně nákladný, a tak je index v těchto dvou věkových skupinách menší než 1 (konkrétně 0,90 a 0,95), doplňuje Oldřich Tichý.

Kapitační sazbu si pak lékař může navýšit, pokud udělá alespoň u 30 % pojištěnců příslušné zdravotní pojišťovny ve věku od 40 do 80 let preventivní prohlídku. Pak se mu sazba navýší o 0,50 Kč. Podporováni jsou i ti praktičtí lékaři pro děti a dorost, kteří zajišťují poskytování zdravotních služeb v oblastech, kde je jejich zajištění problematické (např. hůře dostupné oblasti, oblasti hranic ČR), a to formou navýšení celkové výše roční úhrady až o 30 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).