Hlavní navigace

Kolik za mobilní tarify platí úřady, kraje, nemocnice nebo ministerstva?

Sdílet

Gabriela Hájková 5. 10. 2017

Úřady, kraje, nemocnice a ministerstva platí operátorům za mobilní služby výrazně nižší ceny, než spotřebitelé. Vyplývá to ze zprávy sdružení spotřebitelů Licit, které vyhlásilo aukci mobilních tarifů (registrace je ještě možná na webu Licit.cz) a zveřejnilo rámcové smlouvy státní správy, které podle § 14 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím nebo ve veřejných registrech smluv pro družení zjišťoval advokát Tomáš Panáček.

Z porovnání cen vyplývá, že rozdíl v cenách pro běžné zákazníky a například pro ministerstva nebo regionálními úřady, je propastný. Tarif s neomezeným hlasovým tarifem a 3 GB dat mají například na Ministerstvu životního prostředí ČR za 120 Kč (od T-Mobile). Ústí nad Labem získalo tentýž balíček od O2 za 169 Kč. Státní veterinární ústav Olomouc disponuje jedním z nejlevnějších balíčků, v němž za 80 Kč naleznete neomezený hlasový tarif + 1 GB dat (Vodafone). Ještě levnější je jedna z variant tarifů pro Krajský úřad Zlínského kraje, tomu dal T-Mobile za 50 Kč 150 volných minut a SMS + 150 MB dat, neomezené volání a 5 GB mají tamtéž za 300 Kč.

Prostřednictvím těchto tarifů vzniká na trhu prapodivný a nespravedlivý stav, kdy nízkou cenu mohou získat i spotřebitelé, kteří nemají se subjektem vůbec nic společného, ale mají v instituci rodinného příslušníka, který je v rámci benefitů „přizve“ do skupiny s výhodným tarifem. Ilustračním příkladem může být i Magistrát města Mladá Boleslav, ten využívá tarify, které u T-Mobile vysoutěžila Škoda – Auto a.s., sám magistrát tedy s operátorem smlouvu podepsanou nemá, informoval Ombudsman sdružení Licit, Tomáš Panáček.

Ten dále upozornil, že při získávání cen mobilních tarifů narazil na další zajímavé otázky: Ve veřejném registru smluv sice dohledáte například smlouvy mezi konkrétními institucemi a operátory, ale ceny a konkrétní popis tarifů v nich nenaleznete. K čemu jsou tedy zveřejňované smlouvy, ze kterých se nedočtete vůbec nic?

Ne všechny instituce podle něj navíc byly ochotny informace sdělovat. Když například Krajskému úřadu Pardubického kraje zaslal žádost o poskytnutí informací, dostal odpověď, že se jedná o obchodní tajemství, které nesmí být sdělováno třetím osobám, navzdory tomu, že instituce je financována z veřejných zdrojů. Nejasno mají se sdělováním informací na ministerstvu školství, které nejprve ceny tarifů od operátora Vodafone poskytlo a o pár dní později zaslalo omluvu se žádostí, aby poskytnuté informace dále nešířil.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).