Hlavní navigace

Kolik vás stojí roční provoz chaty? Někoho i přes 50 000 Kč

Sdílet

Chatu či chalupu vlastní v České republice každý pátý. Do její údržby pak řada z nich investuje nemalé částky. Podle průzkumu Poštovní spořitelny vydají dotázaní za opravu a provoz i 30 000 Kč ročně.

Odhad ročních nákladů spojených s provozem a správou chaty/chalupy.
Autor: Era/Poštovní spořitelna

Odhad ročních nákladů spojených s provozem a správou chaty/chalupy.

Nejčastěji se s náklady na provoz a opravu dotázaní vejdou do 20 000 Kč ročně. Čtvrtinu majitelů ale stojí roční provoz víc než 30 000 Kč. Více než 50 000 Kč do svého rekreačního objektu investuje 16 % chatařů. Opravy Češi financují v drtivé většině z vlastních úspor, půjčku na rekonstrukci si někdy vzalo pouze 6 % z nich.

Nejvíce chatařů najdeme v Praze, kde vlastní chatu či chalupu třetina obyvatel. Věkově je nejvíce chalupářů ve věkové skupině nad 50 let a nejméně naopak mezi 18 až 25 lety. Více než polovina majitelů (64 %) má svou chatu pojištěnou, přičemž výše pojistné částky ve 42 % případů podle respondentů odpovídá její tržní hodnotě. Téměř každý pátý chalupář také důvěřuje svým sousedům a domlouvá se s nimi na občasné obhlídce svého druhého domova. Speciální okna či dveře proti vloupání zvolilo 13 % chatařů, 15 % už má alarm, nebo je dokonce připojeno na dálkovou ochranu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).