Hlavní navigace

Kolik dostávají praktičtí lékaři od pojišťoven za to, že vás mají v evidenci?

Sdílet

telemedicína, lékař, doktor Autor: © koszivu - Fotolia.com

Praktičtí lékaři a také lékaři pro děti a dorost dostávají za své pacienty, které mají v kartotéce, tzv. kapitační platby. A to i v případě, že jste je třeba celý rok nenavštívili.

Kapitační platbu stanovuje úhradová vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 396/2021 Sb, která je platná pro rok 2022. V těchto platbách jsou však už hrazeny i některé výkony, které si lékaři nemohou vykazovat zvlášť. To jsou třeba cílená a kontrolní vyšetření, injekce, převazy menších ran, vyjmutí cizího tělesa z nosu nebo zvukovodu, konzultace s příbuznými pacientů a podobně.

Kapitační platby jsou hrazeny ve třech různých úrovních, které se rozlišují podle několika podmínek a rozsahu ordinační doby lékaře.

Základní kapitační sazba 54 Kč za měsíc na jednoho registrovaného pojištěnce pro všeobecné praktické lékaře:

  • lékař poskytuje služby alespoň v rozsahu 25 hodin týdně, které jsou rozloženy do 5 pracovních dnů,
  • alespoň 1 den v týdnu lékař ordinuje minimálně do 18 hodin.

Kapitační sazba ve výši 60 Kč na měsíc na jednoho registrovaného pojištěnce pro praktické a dětské lékaře:

  • lékař musí na ve své ordinaci poskytovat služby alespoň 30 hodin týdně, které jsou rozloženy do 5 pracovních dnů,
  • alespoň 1 den v týdnu musí mít lékař ordinační hodiny minimálně do 18 hodin,
  • jeho pacienti se mohou objednávat alespoň po 2 dny v týdnu na pevně stanovenou hodinu.

Praktičtí lékaři, kteří tato kritéria nesplňují, mají kapitační platby pouze ve výši 51 Kč za měsíc a dětští lékaři dostávají 54 Kč měsíčně.

Vliv na kapitační platbu má i věk pacientů.

Výše uvedená kapitační sazba se násobí věkovým koeficientem, tzv. indexem, který zohledňuje náročnost péče o pacienta v jednotlivých věkových skupinách. Index je rozdělen po pětiletých intervalech. Tento index vyjadřuje poměr nákladů na pojištěnce v dané věkové skupině vůči nákladům na pojištěnce ve věkové skupině 15 až 19 let, upřesňuje  mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.

Nejvyšší index je stanoven u dětí ve věku 0–4 roky (4,10) a u pacientů ve věku nad 85 let (3,40). Například za registrovaného pojištěnce, jímž je dítě ve věku do dosažení 5 let, je tedy kapitační platba stanovena ve výši 60 Kč (případně 54 Kč) x 4,10. Oproti tomu za dítě ve věku 5–9 let je index 1,90. U pojištěnců ve věkové kategorii 20–24 let je index stanoven na 0,90 a u 25–29 let je 0,95. A dále u dospělých pacientů roste výše indexu s přibývajícím věkem, doplňuje mluvčí.

Kromě kapitačních plateb jsou lékaři odměňováni také výkonovou platbou, která zahrnuje provedené výkony. Těmi mohou být například preventivní prohlídky, očkování, rychlá diagnostika, péče o diabetiky a další. Výkony jsou ohodnoceny bodovou hodnotou, kterou stanoví zmíněná úhradová vyhláška Ministerstva zdravotnictví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).