Hlavní navigace

Kolik času týdně stráví průměrný Čech v práci?

Sdílet

Průměrná doba, kterou Češi stráví v zaměstnání, je 40,5 hodin týdně. Tolik činila v roce 2015 obvyklá pracovní doba. Od roku 1993 se snížila o 2,7 hodiny. Muži obvykle odpracují více hodin, než ženy. Za loňský rok odpracovali muži průměrně 41,8 hodin týdně a ženy 38,6 hodin týdně.

V počtu odpracovaných hodin se řadí na páté místo v EU. Pracující Češi tráví v zaměstnání o 3,2 hodiny více, než je průměr EU. Před námi je Řecko, Bulharsko, Polsko a Slovensko, upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

Nejméně hodin odpracují lidé, kteří mají jen základní vzdělání. V průměru pracují 38,5 hodin týdně. Vysokoškolsky vzdělaní lidé odpracují za týden průměrně 40,3 hodin a osoby se středním vzděláním bez maturity v průměru 40,7 hodin.

Počty odpracovaných hodin se liší i dle činností. Pokud hodnotíme průměrný počet odpracovaných hodin podle druhu činnosti, vloni byl nejvyšší u kvalifikovaných dělníků v zemědělství, řídících pracovníků včetně zaměstnavatelů, řemeslníků a opravářů. Právě v těchto povoláních je vyšší podíl podnikatelů, vysvětluje Marta Petráňová z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 5. 2016 10:32

    Jerry001 (neregistrovaný) 193.86.30.---

    neco jineho je vykazovat hodiny a neco jineho je odpracovat. Ale pravda jeste na tom nejsme tak spatne jako v Recku, kde je rozdil mezi vykazanymi a odpracovanymi hodiny jeste vyssi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).