Hlavní navigace

Když pečujete o dítě, stát vám platí zdravotko a započítává dobu na důchod

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 10. 2012

Osoby, které pečují o dítě do 4 let se nemusí evidovat na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, aby jim bylo hrazeno státem zdravotní pojištění. Doba péče se navíc započítává do doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod.

Zdravotní pojištění se vám bude hranit, pokud celodenně osobně a řádně pečujete alespoň o jedno dítě do sedmi let nebo nejméně o dvě děti do 15 let. Podmínkou ale je, abyste nebyli na mateřské či rodičovské a nepobírali peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek. 

Podmínka celodenní péče je splněna i pokud je dítě v jeslích či mateřské škole nebo obdobném zařízení, pokud tomu není déle než 4 hodiny denně a také u dítěte plnící školní docházku po dobu návštěvy školy (výjimkou je umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem). Pečující osoba je otec či matka nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče.

Pro důchodové pojištění se hodnotí jednak doby, za které je placeno pojistné, tedy doby pojištění a dále také doby, za které pojistné placeno není – tzv. náhradní doby pojištění. Prostřednictvím institutu náhradních dob pojištění jsou účastni důchodového pojištění také osoby (§ 5 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění) pečující o dítě ve věku do čtyř let, vysvětlil Jiří Reichl, tiskový mluvčí Úřadu práce ČR. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).