Hlavní navigace

Kdy vám zdravotní pojištovna zaplatí i plastiku ucha či nosu?

Sdílet

Z veřejného zdravotního pojištění se hradí pouze služby, které vám mají zlepšit nebo zachovat váš zdravotní stav, případně zmírnit vaše utrpení. Pokud ale dojde k provedení nějakého úkonu na vaši žádost, kde není zmíněným cílem výše uvedené, pojišťovny nehradí ani vyšetření s tímto úkonem spojené, ani prohlídky, léčivé přípravky, potraviny či zdravotnické potřeby. Zákon o veřejném zdravotním pojištění přímo ve svém textu uvádí některé výkony, které nejsou hrazené (například výkony akupunktury). Další jsou vyjmenovány v Příloze č. 1 zákona – Seznam zdravotních výkonů ze zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek. Protože jde o přílohu zákona, jsou podmínky úhrady pro všechny zdravotní pojišťovny stejné, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Hrazené výkony jsou pak uvedené v seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. V nich je zahrnuta i již zmíněná plastická chirurgie, ale jen za určitých podmínek. Například modelace a přitažení odstátého ušního boltce je plně hrazena jen do 10 let věku dítěte. Poté není hrazena vůbec. Pro výkon není potřeba schválení revizním lékařem. Je však hrazen pouze dvakrát za život.

Další výkony plastické chirurgie mohou být hrazeny zdravotní pojišťovnou pouze poté, co to revizní lékař schválí. Jedná se např. o korekce malé vrozené anomálie boltce a okolí (výrůstky před boltcem), operace nosu pro funkční poruchu nebo operační úpravu tvaru nosu (rinoplastiku). Tyto výkony jsou pojišťovnou hrazeny, pokud o jejich provedení rozhodne lékař, a to ze zdravotních důvodů, a pokud jeho indikaci potvrdí revizní lékař pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).