Hlavní navigace

Kdy vám pojišťovna zkrátí plnění za špatné pneumatiky?

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 10. 2016

Od 1. listopadu do 31. března platí, že v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námrazy na pozemní komunikaci nebo faktu, že to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, musíte jezdit se zimními pneumatikami.

Ty mají na komunikacích v zimě mnohem lepší jízdní vlastnosti než pneumatiky letní. Proto pokud se prokáže příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší, může vám pojišťovna zkrátit plnění v rámci povinného ručení a havarijního pojištění za to, že v předepsaném období na voze ještě zimní gumy nemáte.

V případě, že by pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna by plnění krátit neměla.

Proč a kdy neváhat se zimním obutím vašeho vozu?

  • Při teplotě 7 °C a nižších je výkon letních pneumatik podstatně slabší. Zimní pneumatiky jsou z měkčího a přilnavějšího materiálu. Odlišné jsou i dezén a drážkování, které vůz v horších podmínkách lépe vedou a odvádí srážky na silnici. Důležité jsou přednostihlavně při náledí.
  • Zimní pneumatiky jsou označené symbolem M+S. Pro extrémní podmínky za nižších teplot a na náročné povrchy doporučují výrobci ještě kvalitnější značkové zimní pneumatiky označené vedle popisku M+S ještě grafikou trojité hory.
  • Hloubka dezénu pneumatik u vozidel do 3,5 tuny musí být ALESPOŇ 4 mm, nicméně určitě je lepší hlubší vzorek. U vozidel nad 3,5 tuny je předepsána hloubka dezénu alespoň 6 mm, i když zimní pneumatiky předepsány nejsou.
  • Zimní pneu se obouvá na všechna čtyři kola. Jen tak je zabezpečena optimální funkčnost.
  • Vyplatí se kontrolovat i tlak vzduchu v pneumatikách – nesprávný tlak snižuje jejich výkon a vede k rychlejšímu opotřebení.
  • Volte vždy vhodný rozměr pneumatik. Nejlepší je pořídit pneumatiky podle záznamu v technickém průkazu.
  • Pozor při nákupu pneumatik. Neměly by být starší tří let (údaj o datu výroby je na boku pneumatiky). Při pořízení změřte hloubku dezénu.
  • Neopomínejte ani stav rezervního kola u vozidel, kde je k dispozici.

Zdroj: UNIQA pojišťovna

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).