Hlavní navigace

Kdy po vás může zdravotní pojišťovna chtít uhradit náklady na léčení?

Sdílet

Dostali jste pokutu za přestupek proti občanskému soužití. Ačkoli jste jej řádně zaplatili, může po vás zdravotní pojišťovna chtít uhradit náklady léčení. Nejde totiž jen o vaše protiprávní jednání, ale také o to, zda jste svým jednáním způsobili někomu újmu, na základě které potřeboval zdravotní péči.

Správní orgán vás shledal vinným ze spáchání přestupku a jako sankci uložil blokovou pokutu, tedy došlo k potrestání za to, že jste někomu způsobil újmu na zdraví. Po uzavření protiprávního jednání u správního orgánu ještě zbývá dořešit vzniklou škodu, resp. majetkovou újmu zdravotní pojišťovně za to, že musela vynaložit náklady na zdravotní péči o pojištěnce, který byl ošetřován ve zdravotnickém zařízení po vašem napadení apod., říká Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Z ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyplývá, že zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na hrazené služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci. Z tohoto důvodu po vás zdravotní pojišťovna požaduje úhradu vzniklé škody zcela oprávněně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).