Hlavní navigace

Kdy musíte přejít od dětského k praktickému lékaři?

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 9. 2016

U praktického lékaře pro děti a dorost můžete být registrováni do svých 19. narozenin. Pokud se do té doby sami nepřihlásíte k praktickému lékaři pro dospělé, bude registrace u dětského lékaře zrušena automaticky v měsíci, kdy dosáhnete 19 let.

Pro daného lékaře to znamená, že přestane dostávat tzv. kapitační platbu, která pokrývá značnou část péče u praktických lékařů, ale i to, že by pojišťovna nemohla uhradit zdravotní výkony, které spadají do péče vykazované mimo kapitaci. Informační systém pojišťovny toto vykazování hlídá, vysvětlil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Praktického lékaře pro dospělé vám může doporučit buď váš dětský lékař nebo se lze registrovat například k lékaři člena vaší rodiny. Můžete také zkusit přímo kontaktovat jednotlivé praktické lékaře ve vašem okolí, které najdete v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb pomocí „rozšířeného vyhledávání“.

Lékař může podle zákona odmítnout přijetí pojištěnce do své péče pouze tehdy, jestliže by tím bylo překročeno jeho únosné pracovní zatížení tak, že by došlo ke snížení úrovně kvality a bezpečnosti zdravotních služeb poskytovaných pacientům již přijatým. Posouzení této únosnosti je však na lékaři samém, vysvětlil Tichý a dodal, že přijetí nového pacienta také mohou bránit provozní důvody, personální zabezpečení nebo technické a věcné vybavení zdravotnického zařízení, ale to v případě péče praktického lékaře moc nepřipadá v úvahu.

Oprávněným důvodem pro odmítnutí pacienta je v oboru praktické lékařství podle Tichého přílišná vzdálenost místa pobytu pacienta pro výkon návštěvní služby (o odmítnutí přijetí do péče vám lékař musí vydat písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod).

Pokud by se vám nepodařilo najít praktického lékaře, obraťte se na vaši zdravotní pojišťovnu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).