Hlavní navigace

Kdy musíte hradit zálohy na zdravotním pojištění z prodeje na internetu?

Sdílet

Pokud si přivyděláváte prodejem zboží na internetu, může a nemusí tento příjem podléhat odvodům zdravotního pojištění.

V případě, že se jedná o takzvané ostatní příjmy, nemusíte z nich odvádět zdravotní pojištění. Ty podle § 10 zákona o daních z příjmů těmto odvodům nepodléhají. Stejně tak pokud prodáváte například oblečení po svých dětech nebo vlastní oblečení. Tedy situace, kdy nekupujete a následně neprodáváte oblečení za účelem dosažení zisku, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jestliže ale prodáváte na internetu za účelem dosažení zisku nebo je to pro vás příjem ze samostatně výdělečné činnosti, pak je nutné plnit i povinnosti, které OSVČ mají. Není přitom podstatné, zda máte živnostenský list! Jde-li o příjem ze samostatné výdělečné činnosti (podle § 7 zákona o daních z příjmů), musíte být přihlášena u své zdravotní pojišťovny jako OSVČ a odvádět pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).