Hlavní navigace

Kdy musí absolventi začít platit pojištění?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 8. 2016

Žáci a studenti na středních, vyšších odborných a vysokých školách jsou do 26 let státními pojištěnci – zdravotní pojištění za ně tedy hradí stát. Ze stejného důvodu ho nemusí platit ani účastníci jednoletých pomaturitních studií akreditovaných MŠMT, kteří se ke studiu přihlásí do konce kalendářního roku, ve kterém maturovali a absolventi do 26 let, kteří ve studiu pokračují (maturanti i absolventi bakalářských oborů).

Absolventi střední nebo vyšší odborné školy, které už další studium nečeká, si musí začít platit zdravotní pojištění sami až od září, stát ho za ně hradí až do konce srpna. To platí i pro ty, kteří budou dělat opravnou maturitu v září, upozornil Jan Vlček ze Slavia pojišťovny. Absolvent vysoké školy je státním pojištěncem ještě měsíc po ukončení studia.

Po uplynutí této doby si musíte pojistné hradit sami buď z titulu zaměstnání nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti. Pokud nepracujete, řešením je si platbu pojistného pokrýt registrací na úřadu práce (opět budete státními pojištěnci) nebo si ho do osmi dnů začít platit jako osoba bez zdanitelných příjmů (je potřeba se nahlásit zdravotní pojišťovně) s minimální zálohou ve výši 1337 Kč měsíčně.

Pokud studium ukončíte předčasně, musíte se opět do osmi dnů od data oficiálního ukončení studia zajít přihlásit k platbě pojištění.

Sociální pojištění funguje pro osoby, které nepracují, na dobrovolné bázi. Odvádíte ho pouze jako podnikatel nebo to za vás dělá zaměstnavatel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).