Hlavní navigace

Kdy máte nárok na cestovní náhrady za dopravu k lékaři?

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 8. 2010

Nárok na hrazení cestovních výdajů vzniká podle zákona 48/1997 Sb. jen těm pacientům, jejichž zdravotní stav vyžaduje dopravu do nebo ze zdravotnického zařízení za použití dopravní zdravotní služby. Nárok tedy vzniká v případech, kdy podle vyjádření ošetřujícího lékaře zdravotní stav pojištěnce neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby a ten se přesto rozhodne cestovat soukromým vozidlem. Pak, po schválení této dopravy lékařem, může pojištěnec požadovat náhradu těchto svých cestovních výdajů. Na věci nic nemění ani špatná dopravní dostupnost ani velká vzdálenost mezi bydlištěm pacienta a zdravotnickým zařízením. Proplatit cestovní náhrady za hromadnou dopravu není možné vůbec.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2010 11:12

  Míla (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Toto je velice nelogické. Doprava do léčebného zařízení představuje podstatný náklad hlavně pro občany žijící mimo Prahu a velká města. Vzhledem k tomu, že dobrá péče je soustředěna hlavně do Prahy, nějaký vesničan si může o potřebných, a častých návštěvách v Praze nechat jenom zdát. Z řady vesnic ani spojení do Prahy není a pokud má občan být na vyšetření např. již v 7:30, tak se to jinak než soukromým autem stihnout nedá, sanitku dostane maximálně ožrala či narkoman, nikoliv běžný občan. A je rozdíl, zda se do zdravotnického zařízení dopravím za 30 Kč nebo za tisícovku. A to třeba každý týden … Už se jen „těším“, až nová vláda škrtne „vymoženosti“ typu přeprava sanitkou či soukromým autem a jen přeprava pohřebním vozem bude „zdarma“, tedy na pojišťovnu. Toto vše znemožňuje rovnocený přístup občanů k potřebné zdravotní péči. Jakoby nestačila vysoká spoluúčast pacienta na lécích a na dalších věcech do limitu nezapočítávaných, tak i řada věcí považovaných za nadstandard a nevyplácení finančních prostředků v prvních dnech nemoci a vyplácení značně redukovaných prostředků v dalších dnech nemoci. A je vcelku možné, že v budoucnu většinu peněz v systému vybraných spotřebují předražené managmenty, soukromé firmy za účelem zisku a administrativa, takže na vlastní zdravotní péči mnoho nezbyde.

 • 7. 11. 2012 11:40

  mach (neregistrovaný) ---.inext.cz

  paní Mílo souhlas já jsem donesl lístek za vlak do Prahy a zpět na Moravu 900 korun a že se to neproplácí já jsem si lékaře nevybral a poslali mne do Prahy už jsem tam byl třikrát tj. 2700. no naštěstí už jsem zdráv

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).