Vyšetření znamének a podezřelých pigmentových kožních změn dermatologem je obecně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Při vyšetření se lékař zaměřuje hlavně na detekci maligního melanomu či jiného potenciálně nebezpečného onemocnění kůže (např. bazaliom, spinaliom apod.). Mateřská znaménka, pihy a další pigmentové projevy si můžete nechat vyšetřit v každé dermatologické ambulanci.
V případě podezřelého nálezu vás lékař odešle na specializované ambulantní pracoviště pro pigmentové projevy na podrobné dermatoskopické vyšetření. Pokud podle nálezu rozhodl o vyšetření pacienta digitálním dermatoskopem lékař, tak ho pojišťovna hradí, jestliže je provedeno ve smluvním zdravotnickém zařízení. Kdyby o něj žádal jen pojištěnec sám, musí si výkon uhradit,
informoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň s tím, že v takovém případě můžete zákrok absolvovat i na jiném pracovišti, protože vyšetření provádí i řada nesmluvních poskytovatelů zdravotních služeb.
Cena za vyšetření 1 znaménka se podle něj pohybuje cca od 500 Kč s doplatkem za každé další, nebo bývá cena stanovena v pásmech za několik znamének najednou.
Mateřské znaménko, které se zvětšuje, vyvyšuje nad povrch, mění barvu nebo konturu okrajů apod., je vždy nutné zkontrolovat a obvykle i odstranit. Když lékař shledá zdravotní důvod k odstranění mateřského znaménka (nebo jiného pigmentového projevu), má být vyjmuto chirurgicky, protože odebraná tkáň musí být ještě histologicky vyšetřena. Proto se pigmentové projevy laserem neodstraňují, a to ani v oblasti obličeje. Chirurgické odstranění je pojišťovnou hrazeno,
uvedl Sršeň a dodal, že zákrok laserem pojišťovna nehradí a pacient by ho neměl vyžadovat ani jako samoplátce, protože odstranění potenciálně nebezpečného útvaru laserem se nepovažuje za medicínsky správný postup.
V případě, že lékař neshledá důvod k odstranění znaménka a jeho histologického vyšetření, ale vy si přejete ho odstranit z kosmetických důvodů, opět si musíte zákrok zaplatit sami.