Hlavní navigace

Kdy bude platit pojistné přivydělávající si středoškolák?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 9. 2009

Jste-li studentem do 26 let, který se na střední škole soustavně připravuje na budoucí povolání a je účasten řádného denního studia, pojistné na zdravotní pojištění za vás platí stát. Pokud si chcete ke studiu nějakou tu korunu vydělat a budete mít příjem ze zaměstnání, které podléhá odvodům pojistného na veřejné zdravotní pojištění, budete na pojistném účastni i vy a zaměstnavatel. Zaměstnanec v tomto případě hradí pojistné z jedné třetiny, další dvě třetiny za něj odvádí zaměstnavatel.

Pro zaměstnance, za kterého je zároveň plátcem pojistného i stát, neplatí minimální vyměřovací základ 8000 korun. Platí tedy pojistné ze skutečné výše příjmu a pokud je ten nižší 8000 korun, nemusí doplácet pojistné do zákonem stanoveného minima. Při práci na dohodu o pracovní činnosti budete hradit pojistné pouze pokud váš měsíční příjem dosáhne 2000 korun. V případě dohody o provedený práce si pojistné neplatíte vůbec a hradí ho pouze stát.

" Jiná situace je u dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách. Je-li student v době takového studia výdělečně činný nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, není za něj stát plátcem pojistného jako za nezaopatřené dítě," uvedl Jiří Rod ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).