Hlavní navigace

Kdy bude lékař očkovat dítě proti TBC a kdy jej nechá bez očkování?

Sdílet

Očkování proti tuberkulóze bylo v listopadu 2010 vyňato ze seznamu povinných dětských očkování. Neznamená to ale, že by vaše novorozené dítě proti této nemoci očkovat nemohli. V současné době se proti tuberkulóze očkují jen rizikoví novorozenci a v tom případě je očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

U vysoce rizikových dětí zůstalo toto očkování povinné. Jedná se o děti, jejichž rodiče nebo sourozenci, případně člen domácnosti, v níž dítě žije, měli či mají aktivní tuberkulózu. Kromě toho je očkování povinné pro děti ze zemí s vysokým výskytem této nemoci. Očkovány musí být i děti, které byly v kontaktu s nemocným s tuberkulózou.

Pokud je dítě vyhodnoceno jako rizikové, dostane vakcínu nejpozději v šesti týdnech věku. V případě, že není vyhodnoceno jako rizikové, nedostane vakcínu vůbec.

Jestliže byste své dítě chtěli očkovat i přesto, že jej lékař nevyhodnotil jako rizikové, je to možné, ale musíte si aplikaci i očkovací látku uhradit sami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).