Hlavní navigace

Kdo si letos připlatí na sociálním pojištění?

Sdílet

Ačkoli se pro letošní rok sazby sociálního pojištění nijak nezměnily, neznamená to, že si určité skupiny lidí nepřiplatí na sociálním pojištění. 

Více zaplatí klasicky OSVČ, které platí minimální zálohy na pojistné. Pro letošek se zvýšily na 1943 Kč měsíčně. Pokud již podnikáte, zaplatíte novou výši zálohy až v měsíci, který následuje po podání Přehledu pro OSVČ. Pokud letos podnikat začínáte, platíte vyšší minimální zálohu už od počátku.

Připlatí si i poplatníci s vysokými příjmy. Pro sociální pojištění totiž existuje limit maximálního vyměřovacího základu. Pokud zaměstnanec během roku tento limit přesáhne, nebude od dalšího měsíce odvádět ze mzdy sociální pojištění. Pro letošní rok se tento limit zvýšil na částku 1 277 328 Kč. Pro OSVČ platí obdobné. Během roku odvádí sociální pojištění maximálně do výše zastropovaných příjmů, letos se tedy bude záloha počítat z vyšší, již zmíněné, hranice. 

Více za sociální pojištění zaplatí i osoby, které se ho účastní dobrovolně a většinou platí z tohoto titulu minimální povolenou částku. Pro letošní rok se pro ně minimální záloha na pojistné zvýšila na 1863 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).