Hlavní navigace

Kdo musí letos podat přiznání k dani z nemovitých věcí?

Sdílet

Pokud letos podáváte daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, musíte tak učinit do úterý 31. ledna 2017.

Povinnost platí zejména pro ty, kteří minulý rok nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, ale i pro poplatníky, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali. Rozhodující je, zda došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu. I část budovy nebo inženýrské stavby, je-li dokončená a užívaná, je předmětem zdanění, informovala Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Poplatníci, kteří nemovitou věc naopak darovali, prodali nebo jinak pozbyli, to musí oznámit finančnímu úřadu. V případě, že už z výše zmíněných důvodů nejste majiteli některé nemovitosti, ale v tomtéž kraji ještě jinou vlastníte, musíte podat dílčí daňové přiznání.

Přiznávat se naopak nemusíte, pokud jste podávali daňové přiznání v uplynulých letech a od té doby se skutečnosti rozhodné pro stanovení daně nijak nezměnily. Změna místního koeficientu, který určuje obec nebo změna ceny půdy, povinno podání daňového přiznání nezakládá. Tyto změny finanční úřad automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).