Hlavní navigace

Kdo má hrazené očkování proti žloutence?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 7. 2016

Proti žloutence typu B jsou plošně očkovány pouze děti při aplikaci povinné hexavakcíny. V případě výběru vakcíny doporučené očkovacím kalendářem je tato hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Očkování proti žloutence typu A není povinné a je nutné si aplikaci zaplatit. Proti dalším typům hepatitid očkování neexistuje.

Děti, které takto očkovány nebyly, se očkují proti hepatitidě B od dovršení 12. do dovršení 13. roku věku. Před zavedením očkování hexavakcínou byly děti očkovány proti hepatitidě B samostatně, a to obdobně buď už v prvních měsících života, nebo (pokud je toto očkovací schéma minulo) ve 12. roce, informoval o možnostech aplikace vakcíny hrazené z veřejného zdravotního pojištění mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Dospělí si musí očkování proti hepatitidě typu A a B  zaplatit sami. Zdravotní pojišťovny na vybraná dobrovolná očkování někdy přispívají.

Povinně (a s úhradou z veřejného zdravotního pojištění) se proti hepatitidě B očkují jen tři rizikové skupiny. Ty stanoví vyhláška o očkování proti infekčním nemocem. Jsou to pacienti zařazovaní do pravidelných dialyzačních programů, klienti nově přijatí do domovů pro osoby se zdravotním postižením a do domovů se zvláštním režimem a rovněž lidé po rizikovém kontaktu s nemocným či bacilonosičem nebo po poranění rizikovým předmětem, např. injekční jehlou, vyjmenoval Tichý s tím, že proti žloutence typu B jsou očkovány i osoby pracující na pracovištích s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, studenti lékařských fakult, zdravotnických škol a dalších škol, kteří budou vyšetřovat a ošetřovat nemocné aj. Jim je očkovací látka hrazena ze státního rozpočtu, aplikaci opět hradí zdravotní pojišťovna.

Ve stejném režimu jsou podle něj očkováni proti žloutence typu A i B zaměstnanci a příslušníci integrovaného záchranného systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).