Kde najít potřebné informace, když chcete sdílet přebytečnou energii?

Sdílet

Solární panely Autor: Depositphotos

Sdílení v rámci bytových domů je v ČR možné od počátku roku 2023, kdy ho Energetický regulační úřad (ERÚ) umožnil novelizací své vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Letos nabyla účinnosti novela označovaná jako Lex OZE II, která sdílení zakotvila přímo do zákona.

Pokud se chcete o možnostech komunitní energetiky dozvědět více, začít můžete u Energetického regulačního úřadu. Ve svém desateru radí, jak úspěšně připojit společnou elektrárnu a sdílet v bytovém domě. Na svém webu ale přináší také obecné informace ke sdílení, včetně návodu a tipů k registraci společenství.

Zájemci o sdílení elektřiny se musí zaregistrovat u EDC. Termín je do konce roku 2024 Přečtěte si také:

Zájemci o sdílení elektřiny se musí zaregistrovat u EDC. Termín je do konce roku 2024

Dalším zdrojem informací se může stát Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie ke sdílení elektřiny zase své desatero a e-book. Obsahují přehled informací, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Další informace můžete najít také na webu www.jaksdiletenergii.cz.

V rámci komunitní energetiky jednotlivci nebo skupiny vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou následně sdílí s dalšími zákazníky tak, aby byla využita co nejefektivněji.

Zájemci o sdílení elektřiny se také mohou se žádostí o radu obracet na Energetickou poradenskou síť. Je tvořena koordinátory Místních akčních skupin (EnKo MAS), kteří bezplatně pomohou zejména se založením energetického společenství nebo poradí, jak na dotace. Pro zájemce, kteří se s komunitní energetikou teprve seznamují, jsou k dispozici odborníci z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Poradí ohledně úspor energie v domácnostech, domech, firmách i veřejných budovách a odpoví i na základní otázky o sdílení elektřiny (představí formy sdílení, jak se sdílením začít, kde se registrovat, na koho se obrátit nebo na co si dát pozor).

K dispozici je také infolinka ministerstva 1212, na které operátoři poradí, na koho se s čím obrátit a také doporučí aktuální materiály, kde jsou všechny potřebné informace. Je v provozu ve všední dny od 8 do 16 hod. (volání na linku je zpoplatněno dle tarifu volajícího). Dotaz je také možné napsat i přes e-mail 1212@mpo.cz.

Sdílení elektřiny v rámci naší novely energetického zákona přináší domácnostem a firmám mnoho výhod od posílení jejich energetické nezávislosti, přes příležitost snížit výdaje za energie až po lepší ochranu životního prostředí. Elektroenergetické datové centrum k dnešku eviduje už osm tisíc žádostí o registraci, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).