Hlavní navigace

Každý třetí Čech platí mobilem nebo hodinkami. Polovina lidí už nepoužívá hotovost

Sdílet

Češi si za posledních 5 let oblíbili možnost platit chytrým mobilem nebo hodinkami. Zatímco před pár lety bylo vrcholem technologie zaplatit útratu platební kartou, dnes už mobilní peněženku nebo hodinky používá k platbám každý třetí Čech. Podle svých aktuálních dat to 11. května 2022 uvedla společnost Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Z nejnovějšího průzkumu společnosti vyplývá, že lidé u sebe mají častěji svůj chytrý mobil (86 procent), než platební kartu (75 procent), nebo peněženku s hotovostí (73 procent).

Do mobilních telefonů si uložilo svou platební kartu 32 % Čechů. Je pro ně pohodlnější při platbách vytáhnout spíše mobil, než hledat v taškách peněženku s platební kartou či hotovostí. Způsob placení hotovými penězi už naopak nepoužívá  51 %.  Fyzické peníze v peněženkách sice mají, ale obvykle je nevytahují a ponechávají si je jen „pro strýčka Příhodu“, například když nakoupí u obchodníka, který nenabízí možnost platby kartou.

Zaznamenáváme poměrně rychle rostoucí část zákazníků, kteří preferují digitální varianty. Z našich dat vyplývá, že jakmile uživatelé začnou používat k placení mobilní telefon nebo jiné nositelné zařízení, rychle si na tuto možnost zvyknou a využívají ji, kdykoliv je to možné, říká Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. Možnost používat k placení hned několik různých zařízení pak pro ně vytváří záložní řešení pro případ, že se jim třeba mobil vybije.

Dvě třetiny lidí však stále používá k placení platební karty, protože je podle průzkumu vnímají jako největší jistotu. Dvě třetiny zákazníků (68 procent) tvrdí, že fyzickou kartu stále rozhodně potřebují. A i ti, kteří využívají k placení hlavně mobil a hodinky, většinou chtějí mít plastovou platební kartu k dispozici jako záložní řešení (21 procent lidí). Platební karty lidé stále využívají při vybírání hotových peněz z bankomatů.

Další možnosti, jak platit jinak, než platební kartou, jsou například fitness platební náramky, společnost Mastercard se také chystá zahájit prodej platebních prstenů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).