Každá druhá žena pracující v technickém oboru má zkušenosti s diskriminací

16. 8. 2019

Sdílet

Zlatíčko, uděláš nám kafe? Věty podobného ražení slýchá od svých mužských kolegů většina žen, zaměstnaných na technické pozici. Přestože v technických oborech pracuje stále více žen, až 53 % z nich se setkává s narážkami, že tato chlapská práce není nic pro ně. Vyplývá to z analýzy společnosti Matrix Workplace.

Zmíněná studie uvádí, že s diskriminací na pracovišti se setkalo 50 % žen, 44 % žen má zkušenost se sexistickými narážkami a 20 % dokonce se sexuálním obtěžováním. Na problematiku podceňování žen na pracovištích technických oborů se zaměřuje také nedávná analýza společnosti CWJobs, která se specializuje na nábor pracovníků technických oborů. Uvádí se v ní, že více než třetina žen si prý vyslechla od svého kolegy otázku Nemluvím na tebe příliš technicky? a celých 58 % se setkalo s dotazem, zda jejich momentální nálada nesouvisí s tím, že mají své dny. Až 53 % žen si vyslechlo narážku, že práce v technickém oboru není nic pro slabší pohlaví.

Mužští kolegové ženy často oslovují miláčku, lásko nebo drahoušku, s čímž se setkalo celých 93 % žen. Mezi další typicky sexistické fráze, s nimiž se ženy na pracovištích setkávají, patří „No tak se víc usmívej“ (83 %), „Uděláš nám čaj/kafe?“ (69 %) a „Na holku to není špatné“ (66 %), komentuje výsledky výzkumu Gabriela Kodenková, personalistka ze společnosti Talentica.cz

Technické obory přitom lákají stále více žen. V roce 2017 byla mezi studenty techniky na vysokých školách třetina dívek. A ze starších průzkumů zaměstnanosti vyplývá, že u společnosti Apple je na technických pozicích zaměstnaná pětina žen, u Googlu a Microsoftu je to zhruba 17 % a u Facebooku 15 %.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).