Hlavní navigace

Jste OSVČ? Nezapomeňte si zvýšit zálohy na pojistné

Sdílet

S prvním lednem došlo k navýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Poprvé zvýšené zálohy musí OSVČ zaplatit právě v únoru. Zálohy na zdravotní pojištění od nového roku činí minimálně 1601 Kč oproti původním 1590 Kč a zálohy na sociální pojištění se zvýšily ze 1720 Kč na 1731 Kč. Nemocenské pojištění zůstává i nadále pro OSVČ dobrovolné a minimální výše zálohy pro hlavní i vedlejší samostatnou výdělečnou činnost jsou ve výši 56 Kč měsíčně.

Novým rokem došlo také ke změně definice dne platby. Dnem platby je nově den, kdy se vaše platba připíše na účet bankovního ústavu ČSSZ, finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny. Je-li splatnost například u sociálního pojištění 20. dne v měsíci a ten připadne na neděli, peníze musí správa obdržet v pátek. Z vaší banky musejí proto odejít nejpozději ve čtvrtek, při platbě poštovní poukázkou nejpozději ve středu. V opačném případě vám sociální správa naúčtuje sankční úrok z prodlení.

U zdravotního pojištění nastala také jedna změna termínu pro platbu. Tato změna se však dotýká pouze plateb zaměstnavatelů, kteří mohou nově zdravotní pojištění platit do 20. dne následujícího měsíce. OSVČ mají i nadále povinnost platit zdravotní pojištění do 8. dne následujícího měsíce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).