Jste OSVČ? Nezapomeňte si zvýšit zálohy na pojistné

S prvním lednem došlo k navýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Poprvé zvýšené zálohy musí OSVČ zaplatit právě v únoru. Zálohy na zdravotní pojištění od nového roku činí minimálně 1601 Kč oproti původním 1590 Kč a zálohy na sociální pojištění se zvýšily ze 1720 Kč na 1731 Kč. Nemocenské pojištění zůstává i nadále pro OSVČ dobrovolné a minimální výše zálohy pro hlavní i vedlejší samostatnou výdělečnou činnost jsou ve výši 56 Kč měsíčně.

Novým rokem došlo také ke změně definice dne platby. Dnem platby je nově den, kdy se vaše platba připíše na účet bankovního ústavu ČSSZ, finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny. Je-li splatnost například u sociálního pojištění 20. dne v měsíci a ten připadne na neděli, peníze musí správa obdržet v pátek. Z vaší banky musejí proto odejít nejpozději ve čtvrtek, při platbě poštovní poukázkou nejpozději ve středu. V opačném případě vám sociální správa naúčtuje sankční úrok z prodlení.

U zdravotního pojištění nastala také jedna změna termínu pro platbu. Tato změna se však dotýká pouze plateb zaměstnavatelů, kteří mohou nově zdravotní pojištění platit do 20. dne následujícího měsíce. OSVČ mají i nadále povinnost platit zdravotní pojištění do 8. dne následujícího měsíce.

Dnes je poslední den pro přiznání daně z nemovitostí a daně silniční Kontroly pracovní neschopnosti proběhly v roce 2009 nejčastěji v Praze a Moravskoslezském kraji        
Obyvatel
Obyvatel (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
4. 1. 2010 16:36 Nový

Socialni se snad zvysuje az podanim prehledu ?

celé vlákno

Pokud se opet neco nezmenilo tak to byvalo tak, ze zdravotni se muselo zmenit vzdy (pokud doslo ke zvyseni od 1.1.), ale socialni se platilo „po staru“ az do odevzdani prehledu. Je to tak ?

anonym
anonym (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz
6. 1. 2010 9:12 Nový

Re: Socialni se snad zvysuje az podanim prehledu ?

celé vlákno

Pouze v případě, že platíte více než minimální zálohu. Pokud platíte minimální zálohu, je potřeba ji zvýšit na 1731,– Kč, a to již za leden. Takhle to platilo vždy.

pgcomp
pgcomp (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
10. 1. 2010 12:20 Nový

Re: Socialni se snad zvysuje az podanim prehledu ?

celé vlákno

To neni presna informace. Minimalni zaloha zustava nezmenena do kalendářního měsíce predcházejícího měsíci podání přehledu za rok 2009 (viz CSSZ).

zajda
zajda (neregistrovaný) ---.236.broadband3.iol.cz
22. 1. 2010 10:50 Nový

Placení záloh na soc. u OSVČ spolupracujících

celé vlákno

mám strobní důchod a podnikám od 1.7.2009 s man­želkou jako spolupracující na 50 procent.musím platit zálohy na rok 2010 a kdy až po podání daňového přiznání? děkuji

matka
matka (neregistrovaný) ---.185.broadband7.iol.cz
2. 2. 2010 15:01 Nový

student podniká

Syn při studiu podniká, ale jeho výdělek je skutečně minimální. Dnes mu přišlo upozornění ze zdravotní pojišťovny, že se zvyšují zálohy na ZP,Měsíční záloha činí několikanásobek jeho výdělku.Musí ji platit?