Hlavní navigace

Jezdíte s kamionem do zahraničí? Mohou tam kontrolovat vaši mzdu

Sdílet

Pokud se živíte jako řidiči kamionů, možná jste se už setkali s tím, že vás v zahraničí kontrolovala místní policie a požadovala doklady o výši vaší mzdy, vaší pracovní smlouvu a další dokumenty za účelem ověření, že dostáváte alespoň minimum částky, která je v té konkrétní zemi povinná. Kromě Německa a Francie tuto praxi zavedlo i Rakousko a Itálie. Informovala o tom společnost ÚAMK.

Například minimální mzda v Rakousku je nastavena na 8,27 – 10,22 euro za hodinu. Pokud tedy převážíte zboží z České republiky do Itálie a jedete přes Rakousko, může se vám stát, že rakouský policista bude chtít vidět doklad, že berete na hodinu alespoň tuto mzdu.

Kromě kontroly mzdy vás také mohou čekat dotazy na to, jestli máte následující doklady:

  • předepsaný vysílací formulář,
  • zaměstnaneckou smlouvu v němčině nebo angličtině,
  • doklad o výplatě atd.

Jestliže některý z dokladů mít nebudete, dostanete pokutu a firmě, která vás zaměstnává, může hrozit zákaz provozování dopravy na 5 let. Tato pokuta může dosahovat i několika stovek euro.

Veškeré tyto podmínky se vás ale týkají pouze v případě, že pracujete pod nějakou firmou či dopravcem. Jakožto osoba samostatně výdělečně činná tyto povinnosti nemáte.

Evropská legislativa umožňuje, aby si jednotlivé země stanovili výši minimální mzdy, ale zároveň nesmí její vyžadování být v rozporu se svobodou podnikání ani v rozporu s volným pohybem zboží v rámci Evropské unie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).