Hlavní navigace

Jet na lyže a "vydělat" si skoro milion

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 12. 2016

Podle průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) 13 % z těch, kteří provozují nějaký rekreační sport, už při tom stihlo také způsobit škodu na zdraví nebo na majetku někomu dalšímu. Podle odpovědí respondentů se nejčastěji jednalo o zranění při lyžování, na zimních stadionech, cyklo či inline stezkách nebo v plaveckých bazénech a akvaparcích.

Náklady na úhradu škod při sportu se mohou šplhat do desítek až stovek tisíc a v případě těžší újmy na zdraví i na milióny korun. Téma se stává o to aktuálnější, že se blíží lyžařská sezóna, během které část Čechů vyráží za sněhem i za hranice. V zahraničí se totiž náhrady škody – zejména na zdraví – šplhají do vyšších částek než je tomu u nás a je tam také mnohem běžnější je požadovat. Proto byste měli důkladně rozmyslet, zda nestojí za to si pořídit pojištění odpovědnosti. Produkt bývá běžně nabízen s cestovním pojištěním nebo s pojištěním domácnosti.

Poškozený může uplatnit řadu nároků včetně náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně i po jejím ukončení, ušlý zisk u OSVČ, náhradu nákladů spojených s péčí o zdraví či domácnost a mnoho dalších, vysvětlila Marcela Machová z České asociace pojišťoven s tím, že vyrážíte-li na lyže nebo snowboard například do Rakouska, Itálie či Švýcarska, mělo by pro vás být pojištění odpovědnosti doslova nutností.

Příklad z praxe

Lyžař srazil na sjezdovce nechtěně jiného lyžaře. Srážka způsobila poškozenému několikanásobnou zlomeninu žeber s proražením plíce a komplikované zlomeniny dolních končetin. Poškozený nárokoval bolestné, náklady na péči o poškozeného a náhradu ztráty na ušlém zisku. Celková škoda představovala 780 000 Kč.

Zdroj: ČAP

Stojí za to se zamyslet i nad tím, zda pojistku nevztáhnout rovnou také na všechny členy rodiny nebo dokonce i domácího mazlíčka. Pojišťovny podle Machové totiž běžně řeší i případy, kdy za úrazem při sportu je dítě nebo nezabezpečené domácí zvíře. Příkladem je pes bez vodítka, který na cyklostezce přeběhne před cyklistou nebo inlinistou nebo malé dítě, které se postaví do cesty. Stačí chvilka nepozornosti rodičů a katastrofa je na světě. Podobné případy nejsou ojedinělé. Setkáváme se s nimi poměrně často, dodala Machová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).