Hlavní navigace

Jen třetina těch, co si spoří na důchod, plánují peníze vybrat až v důchodu

Sdílet

Češi stráví v důchodu průměrně čtvrtinu svého života. Pro udržení životního standardu i ve stáří není vhodné spoléhat se pouze na stát, ale mít i vlastní úspory. Podle informací, které zveřejnila ČSOB Penzijní společnost však tuto otázku řeší lidé nejdříve ve věku 30 let. Vhodnější by ale bylo začít spořit dříve, i kdyby jen po malých částkách. Když by začal mladý člověk spořit rovnou při nástupu do prvního zaměstnání pravidelně 300 Kč, pak ho v důchodu při 4% zúročení čeká 350 000 Kč, říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Záleží ale také na tom, jak vysokou částku chce naspořit. Ta se odvíjí od toho, jak hluboko by se měly propadnout příjmy v případě odchodu do důchodu. Za slušný důchod lze považovat částku, která odpovídá přibližně 85 % dosavadních životních nákladů. Tedy člověk, který odchází do důchodu, a jeho měsíční výdaje jsou 25 tisíc korun, potřebuje pro slušný důchod asi 21 tisíc korun, říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle průzkumu, který ČSOB Penzijní společnost realizovala, si necelá třetina osob ve věku 25 – 35 let odkládá každý měsíc na spořicí či investiční produkty více než 2000 Kč. Bez úspor je 25 % respondentů.

Necelá třetina respondentů si peníze plánuje vybrat skutečně až v důchodu. Za nejvhodnější investici považují mladí lidé jednoznačně nákup nemovitosti (71 %), dále pak spořicí produkty (12 %) a investice (12 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2016 7:22

    Cesar (neregistrovaný) ---.spacecom.cz

    By mě zajímalo. kde soudružka Marie Zemanová sebrala zhodnocení 4% . . . . Když zhodnocení vložených prostředků je od 0,4 - 1,2%(nebudu počítat státní příspěvek), a úroky klesají, to víme všichni - naprostý nesmysl jim tam "cpát" peníze již od 30let, navíc nemáte jistotu, že to neskončí jako v Maďarsku . . . . Penzijní fondy nejsou pojištěné . . . .
    Nové spoření na důchod od narození . . . další nesmysl !!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).