Hlavní navigace

Výdajové paušály by se měly snížit. Jednotnou sazbu ale Kalousek neplánuje

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 7. 2011

Ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Lidové noviny odmítl, že by plánoval zavedení jednotné sazby výdajových paušálů. Místo toho uvedl, že má připraveny dva návrhy na jejich snížení.

Jeden počítá se sazbami ve výši 20, 40 a 50 procent. Druhý obsahuje jen dvě úrovně sazeb. Buď ve výši 30 a 50 procent nebo 25 a 50 procent. Podle ministerstva financí platí OSVČ příliš nízké daně, protože kvůli vracení daní se stát dostal za první pololetí do minuse o 1,2 mld. Kč. Proto Kalousek plánuje nastavit paušály tak, aby neumožňovaly odepsat více než jsou skutečné náklady.

Můj návrh je snížit paušály na 20 procent pro osoby samostatně výdělečně činné, které se živí mozkem, počítačem a tužkou, 40 procent pro řemeslníky, třeba pro instalatéry či malíře pokojů a 50 procent pro živnostníky v zemědělství a prvovýrobě, řekl v rozhovoru ministr, který ale zároveň zdůraznil, že návrh se ještě může změnit. Pro snížení paušálů jsou Věci veřejné i ČSSD, proti je naopak ODS.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 7. 2011 12:42

  maddockman (neregistrovaný) ---.unitymediagroup.de

  tak zemědělec nejsi, instalatér nejsi a mozkem se taky neživíš, tak kam budeš spadat ty?

 • 28. 7. 2011 13:04

  Spica (neregistrovaný) ---.bluetone.cz

  Děkujeme pane Kalousku. Jsme moc rádi, že se snažíte vylepšit státní rozpočet, který všichni zákonodárci dvacet let nechali mizet v kapsách kamarádíčků, každou naší korunou. Kdypak asi dojde na ty desítky miliard z hazardu? Výnos 35 miliard za rok, to už stojí za to "nestihnout" projednat změnu zákona, že? Stěhuji se do Švédska, tam jsou sice daně enormní, ale nekončí v kapsách šíbrů a zločinců a na stará kolena tam neskončím v chudobinci...

 • 28. 7. 2011 17:17

  Občansky neposlušný (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Na Podnikateli již upozorňují na změnu ohledně plátců DPH... to bude asi ten slibovaný úbytek papírování.

  Vyplňováním daňových přiznání a "tanec" kolem daňových předpisů:
  2008 - 930 hodin
  2011 - 557 hodin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).