Hlavní navigace

Jedno dítě stojí matku stovky korun měsíčně na starobním důchodu

Sdílet

Think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR se v několika studiích zabýval ekonomickými dopady mateřství.

Vedle studií analyzujících vliv mateřství na výši starobního důchodu, resp. na daňovou zátěž matky dítěte, představil i zahraniční studii o důvodech nízké porodnosti v Evropě, která zkoumá shodu či neshodu mezi partnery zda mít či nemít (další) dítě.

Podíl pracujících českých matek s dětmi do šesti let je druhý nejnižší v celé EU a téměř poloviční než v Nizozemsku. Navíc na bedrech české matky stále leží největší díl péče o dítě. Mezi všemi těmito faktory existuje silná souvislost, vysvětlila výzkumnice IDEA Klára Kalíšková podle níž mnoho českých matek s malými dětmi zůstává dlouho doma i přesto, že by se do práce vrátit chtěly. Kromě nedostatku míst ve školkách je podle studie na vině i vysoké zdanění druhého vydělávajícího v rodině, což je většinou žena.

České matky s malými dětmi jsou v této pozici vystaveny participační daňové sazbě až o 30 % vyšší než jejich partneři. Vědomí, že brzkým návratem do práce žena vydělá tak málo, že rodinný rozpočet moc neobohatí, funguje jako silný demotivační faktor, uvedl další výzkumník IDEA a autor dvou studií Jiří Šatava s tím, že řešením může být snížení sazby pojistného na sociální pojištění o 5 procentních bodů. Šatava také připomněl, že mateřství má vliv i na nižší starobní důchod, kdy průměrné počáteční měsíční důchody českých žen jsou téměř o pětinu nižší než u mužů.

Průměrné dopady mateřství a rodičovství na důchody žen se pohybují v řádu stovek korun důchodu měsíčně. Je to způsobeno jak nižší zaměstnaností, tak nižšími výdělky žen v důsledku rodičovství, zdůraznil Šatava a připomněl, že pozitivně naopak působí zahrnutí období rodičovské dovolené mezi plně započítávané doby pojištění a tzv. vyloučené doby, bez kterých by nástupní důchod průměrné matky byl o 10 až 20 % nižší.

Podle další studie se v Evropě rodí tak málo dětí proto, že partneři se v otázce preferencí mít či nemít dalšího potomka neshodnou, neboť žena často další dítě nechce, protože ve většině zemí leží drtivá většina péče o dítě na jejích bedrech. V zemích s vyšší porodností, jako jsou Francie, Norsko či Belgie, se muži na péči podílejí více – zvládají až 40 % úkonů oproti 22 % u nás.

Opatření, která ulehčují péči o dítě přímo ženám – například zajištění dostatku míst ve školkách nebo zvýšení jejich motivace k návratu do zaměstnání skrze nižší pojistnou sazbu – mají až dvakrát vyšší efektivitu, než obecné pobídky typu zvýšení daňového odpočtu na dítě nebo vyšší porodné, vysvětlil výzkumník IDEA Filip Pertold.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 3. 2017 16:19

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Ten think-tank je nějaký divný. Zajisté je realitou, že matky mají nižší důchod, ale vysvětlují to podivně. Co je "participační daňová sazba"? Ať počítám, jak počítám, tak každá koruna vydělaná manželkou navyšuje rodinný rozpočet stejně jako koruna vydělaná manželem a daňové (odvodové) zatížení je úplně stejné, ať pracuje, nebo je doma. Akorát v tom druhém případě si neuplatní daňovou slevu na poplatníka, ale ty peníze si odečte manžel jako slevu na vyživovanou osobu. A u zvýhodnění na dítě nezáleží, kdo si ho uplatní, do rodiny jsou to stejné peníze (dokud ta hovada socanská nezavedou progresi, pak to bude výhodnější u toho, kdo má vyšší základ). Doba rodičovské dovolené se do doby pojištění započítává, ale z pohledu výpočtu důchodu je vyloučená, t.j. nemá vliv - to taky článek nedostatečně zdůrazňuje, že se jedná až o dobu po ukončení rodičovské. Podle mého názoru je důvodem nižší zaměstnanosti matek malých dětí skutečnost, že je menší zájem zaměstnat člověka, u kterého hrozí časté výpadky docházky z důvodu OČR, a na to zjištění nepotřebuju žádný thinktank, by mě zajímalo, kdo ty "odborníky" platí, jestli to není zrovna na úkor důchodů těch matek.

 • 4. 3. 2017 16:25

  Ina (neregistrovaný) 81.91.211.---

  Akorát mi není jasné, proč se zaměstnavatelé obávají nepřítomnosti matek z důvodu OČR a proč se neobávají nepřítomnosti otců. Že by čeští otcové všechno házeli na matky? To snad ne. Jeden by si myslel, že ČŘ patří mezi vyspělé zemė. Země, které se specializují na to, že někteří jsou si rovnější snad leží v jiné části světa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).