Hlavní navigace

Jaký vliv má aféra Dieselgate na ceny ojetých vozů?

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 3. 2017

Kauza Dieselgate ceny (resp. auta postižená touto kauzou) na českém trhu s ojetinami neovlivnila. Vyplývá to z březnového  šetření společnosti Audatex Systems, která srovnávala vozidla VW a Škoda s „postiženými“ vznětovými motory a dělila je do 3 skupin podle data ocenění:

  • A. Ceny vozidel v období březen 2015
  • B. Ceny vozidel v období září 2015 (počátek Dieselgate)
  • C. Ceny vozidel v období březen 2016

Dalšími srovnávacími podmínkami byly délka provozu 24 měsíců a kilometrický proběh 50 000 km.

Výsledek provedeného cenového srovnání je patrný z následujícího tabulkového přehledu, kdy je vhodné porovnat zejména auta ve skupině A a C v rámci jednotlivých modelů. Až na jednu výjimku jsou hodnoty „A“ nižší než hodnoty „C“. K poklesu obvyklé ceny dochází u modelu Superb II kvůli očekávání na zcela novou generaci modelu.

Z uvedené tabulky je zřejmé, že u konkrétních motorových jednotek koncernu VW v žádném případě nedošlo k žádnému propadu ani plynulému snížení obvyklých cen a zůstatkových hodnot těchto ojetých vozidel, uvedl Zdeněk Šustr, vedoucí divize Automotive Market Research společnosti Audatex. Dodal také, že nesrovnalosti v softwaru byly aktivní pouze u zkoušky měření emisí a daný zásah tedy neměl žádný vliv na jízdní vlastnosti vozidla a parametry motoru v běžném provozu, a to ani na výkon či spotřebu paliva motoru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).