Hlavní navigace

Jakou změnu v daních přinese příští rok živnostníkům?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 12. 2014

Výše daně z příjmů se pro fyzické osoby nemění. Přesto některým živnostníkům zkomplikuje daň z příjmů život. Dojde totiž ke stanovení stropů pro paušální výdaje pro všechny kategorie samostatné výdělečné činnosti.

Omezení výdajových paušálů se dotkne především živnostníků a řemeslníků, kteří dosud využívali neomezené paušály 60 a 80 %. OSVČ, které danily příjmy z pronájmu 30% paušálem, a profese jako lékař, advokát, daňový poradce, které spadají pod 40% paušál, už své stropy dříve měly, vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně z TaxVision.

Pro příjmy z pronájmu platí limit 600 000 Kč, pro OSVČ uplatňující 40% výdajový paušál pak limit 800 000 Kč. 

Nový limit pro OSVČ, které si uplatňují 80% paušál, činí 1,6 mil. Kč, pro 60% výdajový paušál pak 1,2 mil. Kč. Stanovená nejvyšší hranice vždy odpovídá příslušnému procentu z příjmů ve výši dvou milionů korun, uvedla Štarmanová. 

Česky řečeno, 80% paušál si může uplatnit OSVČ, která si takto bude odečítat od příjmů maximálně výdaje do částky 1,6 mil. Kč a OSVČ, která uplatňuje 60% paušál, si od příjmů neodečte víc, než 1,2 mil. Kč.

Další nová povinnost pro všechny

Dále jen připomeneme novou povinnost, která platí pro všechny fyzické osoby, a to oznamovat správci daně přijetí osvobozeného příjmů, jehož hodnota přesáhne 5 mil. Kč. 

Finančnímu úřadu tento příjem musíte nahlásit ve lhůtě pro podání daňového přiznání, takže do konce března, resp. do 1. dubna. Pokud využíváte služeb daňového poradce, posouvá se pro vás tento termín na 1. červenec. Za nesplnění této povinnosti vám hrozí pokuta ve výši daně, tedy 15 % z osvobozeného příjmu, který jste měli nahlásit. Povinnost se ale bude vztahovat až na příjmy přijaté od 1. ledna 2015. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).