Hlavní navigace

Ceny úvěrů se vyrovnávají. Kde je podle Navigátoru bezpečné si vzít půjčku?

10. 12. 2014

Sdílet

Ceny poskytovatelů úvěrů se začínají sbližovat a proto by o půjčce měl rozhodovat také přístup k dlužníkům, kde panují rozdíly. Vyplývá to z hodnocení spotřebitelských úvěrů, které už po čtvrté srovnal Navigátor bezpečného úvěru.

Celkovým vítězem se letos stala Komerční banka, dobře hodnocené jsou ale i některé nové banky a dokonce i vybrané nebankovní společnosti.

Letošní výsledky Studie Navigátor bezpečného úvěru dokládají, že trh v segmentu bezpečných poskytovatelů se do značné míry sám reguluje, a reaguje tak na potřebu zvýšené ochrany spotřebitelů, okomentoval výsledky Michael Mejstřík, který projekt založil.

Podle něj výsledky potvrzují, že cena úvěru už není nejdůležitějším parametrem, protože se u bezpečných poskytovatelů úvěrů pohybuje ve velmi úzkém pásmu a je proto potřeba hledat při výběru úvěru i další kritéria, zejména to, jak se bude věřitel chovat v případě, že budete mít potíže se splácením nebo bude vaše situace vyžadovat nestandardní postup (snížení splátek apod.). Právě tady se ukazuje obrovský rozestup mezi společnostmi, upozornil Mejstřík.

Jak už jsme zmínili, vyhrála letos ve srovnání Komerční banka (9,55 bodu), hned za ní se umístila mBank (9,4 bodu), Home Credit a Air Bank (obě 9,33) a za nimi Equa bank (9,25 bodu) a Cetelem (9,18). 

V kategorii půjčky 30 000 Kč si nejlépe vedla Air Bank a Home Credit. Na dalších příčkách se umístila opět Komerční banka, mBank a Cetelem. U úvěru na 100 000 Kč podle Navigátoru nejpříznivější podmínky najdete u Komerční banky, mBank, Equa bank, Zuno a společnosti Cetelem a Home Credit. 

Novinkou letošního ročníku Studie bylo zavedení střední kategorie rizikovosti úvěrových společností, kde podle hodnocení Navigátoru najdete společnost  PROFI CREDIT, Provident Financial, Aasa a Český Triangl. 

Vysvětlení tvůrců projektu: PROFI CREDIT není pod dohledem ČNB a není členem ČLFA, využívá ale úvěrových registrů a splňuje i ostatní podmínky pro zařazení do střední kategorie rizikovosti. Totéž platí pro Aasa a Český Triangl. Provident je členem ČLFA, ale není ani pod dohledem ČNB, ani členem úvěrových registrů SOLUS či CCB. Všechny ostatní podmínky splňuje, proto je také zařazen do střední kategorie rizikovosti. Společnosti, které označujeme za predátory, a jsou v celkovém hodnocení proto zařazeny níže, nesplnily 2 či více podmínek pro zařazení do střední kategorie. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).