Hlavní navigace

Jaké zdravotní pomůcky vám proplatí pojišťovna při problémech s chůzí?

Sdílet

Pokud máte problémy s chůzí, za některých okolností vám zdravotní pojišťovna může proplatit nebo přispět na některé pomůcky. Není to ale automatické. Je třeba zdůraznit, že pojišťovna nemůže vyhovět žádosti o proplacení zdravotnického prostředku, který si klient sám z vlastního rozhodnutí zakoupil, informuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Lékař vám na takovou pomůcku musí vystavit poukaz. Pak máte nárok na uhrazení nákladů na pořízení berlí, invalidního vozíku, polohovacího lůžka a dalších pomůcek. Naopak nejsou hrazeny hole, vyjma těch pro nevidomé. Dále pak nejsou hrazeny sedačky na vanu či do sprchy, sprchové židle a klozetová křesla. Také různé typy madel, kterými je doporučováno vybavit v domácnosti špatně pohyblivého člověka zejména koupelnu a WC, musíte zakoupit sami.

Berle a nástavce na WC naopak nemusí schvalovat ani revizní lékař, může je napsat chirurg, rehabilitační lékař, ortoped, neurolog či praktický lékař a vy si je pak vyzvednete ve zdravotnických potřebách. Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně 1 pár berlí podpažních za 2 roky, 1 pár nebo 1 kus berlí předloketních za 2 roky. Nástavec na WC předepisuje smluvní lékař odbornosti geriatrie, rehabilitace, ortopedie, neurologie nebo praktický lékař a hrazen je max. 1× za 3 roky, dodává Vlastimil Sršeň.

U pomůcek, jejichž předepisování je podmíněno souhlasem revizního lékaře, musí lékař nejdřív vystavit Žádanku o schválení/povolení a požádat tak revizního lékaře o souhlas s úhradou. Požadavek zde musí z medicínského hlediska zdůvodnit, což znamená, že uvede hlavně aktuální zdravotní stav s podrobným popisem hybnosti a pohybových schopností. Až následně vám může vystavit Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku.

Souhlasu revizního lékaře podléhají v současné době např. chodítka a ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně 1 kus za 5 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).