Hlavní navigace

Jaké používáte vánoční osvětlení? Staré typy mají oproti novým i osminásobnou spotřebu

Sdílet

Už během adventu si někteří Češi začínají zahrady a domy zdobit světelnými dekoracemi, ozdobami či vymodelovanými zvířátky se světýlky. Pokud k výzdobě používáte staré dekorace s klasickými žárovkami, může vás jejich provoz stát značné peníze. Modernější světla už ale nákladná nejsou. Informovala o tom společnost E.ON Energie.

Například LED řetěz s diodami má příkon přibližně 5,5 – 6 wattů. Za provoz od 1. prosince do 24. prosince tak zaplatíte 11 Kč. Pokud ale použijete řetěz s klasickými žárovkami, výrazně si připlatíte. Ty totiž mají příkon mezi 20 – 45 watty a za stejné období byste zaplatili 80 Kč. To vše platí při průměrné ceně 4,80 Kč za kWh.

Kolik stojí provoz vánočních dekorací? (při měsíčním svícení 12 hodin denně a ceně 4,80 Kč za kWh.
Autor: E.ON Energie

Kolik stojí provoz vánočních dekorací? (při měsíčním svícení 12 hodin denně a ceně 4,80 Kč za kWh.

Ne vždy ale nové osvětlení představuje krok k lepšímu. Levné modely z tržnic a stánků sice mohou vypadat velice hezky, ale jejich bezpečnost není příliš vysoká. Abyste předešli domácím požárům, zvolte raději kamenné prodejny nebo osvědčené internetové obchody.

Důležitá je i péče o vánoční dekorace. Zejména u venkovních osvětlení dávejte pozor na vlhkost a nechráněné kabely. A pokud opouštíte dům, osvětlení vypněte. Venkovní a vnitřní osvětlení pak poznáte podle značení na obalu. Světelná dekorace by měla být označena IP kódem, který označuje výši krytí, tedy bezpečnostního jištění. Pro venkovní osvětlení je důležité IP 44, které představuje dostatečnou ochranu proti dešti a mrazu. Kromě kódu sledujte i to, zda má osvětlení dvojitou izolaci a uzemnění, říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2017 14:32

    Fiala (neregistrovaný) 95.211.211.---

    Má tohle vůbec smysl řešit, když je to jednou za rok. Člověk si to chce užít a ne přemýšlet nad tím kolik to stojí. Mám osvícenou střechu i truhlíky kolem domu a nikdy jsem si nevšiml, že by se mi to do faktury nějak podepsalo. Prostě to k tomu patří a za ty roky co mám comfort en. tak jsou faktury pořád levné, takže Vánoce rodině nechám za každou cenu rozsvícené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).