Hlavní navigace

Jaké pojistné události jsou u auto pro zimu typické?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 1. 2017

Tak jako jsou některé formy zranění typické pro zimní období, jsou pro zimu typické i některé škody na motorových vozidlech. Nejčastěji je způsobuje sníh a rampouchy padající ze střech nebo nedbale uchycené lyže. Informace vyplývají z dat leasingové společnosti LeasePlan.

Ta radí, pokud je to možné, neparkovat pod zasněženými či namrzlými střechami či stromy, protože spadlý sníh a rampouchy mohou poškodit kapotu či skla a škoda může dosáhnout i desítek tisíc. Podle zkušeností také ne každý majitel nemovitosti hned uzná svou vinu, takže získání náhrady může být i otázkou soudního sporu.

Dalším časté zimní škody způsobují špatně uchycené předměty převážené ve voze anebo na jeho střeše – lyže, lyžařské boty, snowboardy, saně apod. Každou zimu řešíme případy, kdy lyže volně položené uvnitř vozu mezi sedačkami poničí přístrojovou desku anebo rozbijí čelní sklo. Stačí jedno prudší zabrzdění, uvedl manažer likvidace pojistných událostí společnosti LeasePlan Michal Prokopec s tím, že neupevněné věci uvnitř vozu mohou představovat nebezpečí i pro samotnou posádku a špatně upevněné věci na střeše zase velké nebezpečí pro okolní auta či chodce. Zároveň počítejte s tím, že když jste pečliví vy, nemusí být pečliví ostatní – dbejte tedy na větší odstup mezi vozidly. Ten dodržujte i tehdy, když jedete po silnici posypané štěrkem, protože nějaký kamínek může odletět od kola vozu před vámi a rozbít vám přední sklo, dodal.

Škody mohou vzniknout i kvůli zamrzlým zámkům. Pokud nemáte prostředky k odmrazení u sebe ani jinou možnost si pomoci alternativně, volejte raději asistenční službu, než abyste zámek poškodili neopatrnou manipulací. Takovou škodu vám pojišťovna neproplatí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).