Hlavní navigace

Jaké plomby vám od ledna 2019 uhradí vaše zdravotní pojištovna?

Sdílet

Redakce 31. 12. 2018
Peníze, koruny, zdraví, zdravotnictví Autor: Depositphotos

Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/852 je od 1. 1. 2019 možno používat při ošetření zubního kazu zubní amalgám jen v kapslové formě v předem určených dávkách (dózovaný). Použití volně balené rtuti zubními lékaři je zakázáno, uvádí v tiskové zprávě Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Již od 1. 7. 2018 se tak zubní amalgám nesmí používat při stomatologickém ošetření dočasných zubů, u dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta.

Toto nařízení bylo v české legislativě zohledněno od 1. ledna 2018 – hrazeny byly výplně ze skloionomerního cementu (pokud to nebylo ze zdravotních důvodů možné, pak z dózovaného amalgámu), na řezácích a špičácích ze samopolymerujícího kompozita. U ostatních pojištěnců byl hrazen nedózovaný amalgám, na řezácích a špičácích samopolymerující kompozita nebo i fotokompozitní výplně (do 18 let).

Při ošetření dočasných zubů bez ohledu na váš věk je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu „při použití plastického materiálu, nejde-li o amalgám, samopolymerující kompozit nebo fotokompozit“ – půjde tedy např. o již zmiňovaný skloionomerní cement. U dočasných řezáků a špičáků je hrazena výplň i při použití samopolymerujícího kompozita.

Výplň stálého zubu je obecně (tj. kromě níže uvedených výjimek) hrazena při použití dózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu v základním provedení.

Jde-li o výplň v rozsahu řezáků a špičáků, je hrazena i ze samopolymerujícího kompozita; do dne dosažení 18 let je v rozsahu řezáků a špičáků hrazena i fotokompozitní výplň stálého zubu.

U dětí do 15 let je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu při použití zmiňovaného plastického materiálu, v rozsahu řezáků a špičáků pojišťovna hradí i výplně ze samopolymerujícího kompozita (dočasné i stálé zuby) nebo fotokompozita (jen stálé zuby).

Mezi 15 a 18 lety je hrazena v rozsahu celého chrupu výplň z dózovaného amalgámu v základním provedení, v rozsahu řezáků a špičáků je hrazena i při použití fotokompozita nebo samopolymerujícího kompozita.

U těhotných a kojících žen je hrazen plastický materiál (např. skloionomerní cement) v rozsahu celého chrupu, v rozsahu řezáků a špičáků samopolymerující kompozita, resp. do 18 let i fotokompozita.

Není-li možné použití jiného materiálu z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, je u dočasných zubů a také při ošetření dětí do 15 let a těhotných či kojících žen hrazena výplň z dózovaného amalgámu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 1. 2019 9:27

  kp (neregistrovaný) 94.142.238.---

  Není to moc srozumitelné, ale především to nepřináší jednoznačný výklad s podrobným vysvětlením pro laika. Ano přesně takový článek chyběl, a byl právě teď moc potřeba. Pisatel si nějak neuvědomil, že jeho článek nebudou číst jenom zubaři, ale i Véna z Horního-Dolního s IQ menším než 99.

 • 1. 1. 2019 19:35

  Suannn (neregistrovaný) ---.131.broadband3.iol.cz

  Můj zubní lékař zhotovuje pouze polymerické plomby, které plně hradím. Nechápu, že v situaci, kdy zdravotní pojišťovny disponují mnohamiliardovým přebytkem v rozpočtech se neumnožní odečet ceny amalgámové plomby od ceny plomby polymerické a tím snížení plateb klientů za pol. plomby. Namísto toho se obesílají klienti zdravotních pojišťoven vlnou nabídek preventivních prohlídek k snížení statisticky nejpravděpoob­nějších onemocnění jako je rakovina tlustého střeva a rakovina prsu. Mám dojem , že na tyto výzvy k preventivní prohlídce pacienti příliš nereflektuj a také si může každý kdo dbá a o své zdraví zajistit prev. prohlídky sám, prostřednictvím svého praktického lékaře.
  Zanedbaný chrup také může vést k vážné zdravotní koplikaci, která dokonce může skončit i fatálně. Je nepochybné, že se hrazenému ošetření chrupu v dnešních cenových relacích polymerických plomb bude vyhýbat až do poslední chvíle akutnosti značná část občanů s nižšími příjmy jako jsou senioři a lidé ze sociálně slabších vrstev.
  Můj názor je ten, že by MZ mělo přehodnotit způsob úhrady u zubních výplní , alespoň tak, aby nečerpané úhrady za amalgámové výplně byly přesunuty do spoluúčasti zdravotních pojiš´toven na plombách polymerických.

 • 17. 4. 2019 11:33

  Martin (neregistrovaný) 2a02:8309:4241:----:----:----:----:----

  Jsou to porchanti, nenažraný.

 • 9. 5. 2019 18:42

  nickname (neregistrovaný) 185.131.63.---

  Článek je nesrozumitelný pro laiky jako já. Nevím, zda je určen veřejnosti nebo spíše lékařům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).