Hlavní navigace

Jaké plomby vám od ledna 2019 uhradí vaše zdravotní pojištovna?

31. 12. 2018

Sdílet

Peníze, koruny, zdraví, zdravotnictví Autor: Depositphotos

Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/852 je od 1. 1. 2019 možno používat při ošetření zubního kazu zubní amalgám jen v kapslové formě v předem určených dávkách (dózovaný). Použití volně balené rtuti zubními lékaři je zakázáno, uvádí v tiskové zprávě Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Již od 1. 7. 2018 se tak zubní amalgám nesmí používat při stomatologickém ošetření dočasných zubů, u dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta.

Toto nařízení bylo v české legislativě zohledněno od 1. ledna 2018 – hrazeny byly výplně ze skloionomerního cementu (pokud to nebylo ze zdravotních důvodů možné, pak z dózovaného amalgámu), na řezácích a špičácích ze samopolymerujícího kompozita. U ostatních pojištěnců byl hrazen nedózovaný amalgám, na řezácích a špičácích samopolymerující kompozita nebo i fotokompozitní výplně (do 18 let).

Při ošetření dočasných zubů bez ohledu na váš věk je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu „při použití plastického materiálu, nejde-li o amalgám, samopolymerující kompozit nebo fotokompozit“ – půjde tedy např. o již zmiňovaný skloionomerní cement. U dočasných řezáků a špičáků je hrazena výplň i při použití samopolymerujícího kompozita.

Výplň stálého zubu je obecně (tj. kromě níže uvedených výjimek) hrazena při použití dózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu v základním provedení.

Jde-li o výplň v rozsahu řezáků a špičáků, je hrazena i ze samopolymerujícího kompozita; do dne dosažení 18 let je v rozsahu řezáků a špičáků hrazena i fotokompozitní výplň stálého zubu.

U dětí do 15 let je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu při použití zmiňovaného plastického materiálu, v rozsahu řezáků a špičáků pojišťovna hradí i výplně ze samopolymerujícího kompozita (dočasné i stálé zuby) nebo fotokompozita (jen stálé zuby).

Mezi 15 a 18 lety je hrazena v rozsahu celého chrupu výplň z dózovaného amalgámu v základním provedení, v rozsahu řezáků a špičáků je hrazena i při použití fotokompozita nebo samopolymerujícího kompozita.

U těhotných a kojících žen je hrazen plastický materiál (např. skloionomerní cement) v rozsahu celého chrupu, v rozsahu řezáků a špičáků samopolymerující kompozita, resp. do 18 let i fotokompozita.

Není-li možné použití jiného materiálu z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, je u dočasných zubů a také při ošetření dětí do 15 let a těhotných či kojících žen hrazena výplň z dózovaného amalgámu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 1. 2019 9:27

    kp (neregistrovaný)

    Není to moc srozumitelné, ale především to nepřináší jednoznačný výklad s podrobným vysvětlením pro laika. Ano přesně takový článek chyběl, a byl právě teď moc potřeba. Pisatel si nějak neuvědomil, že jeho článek nebudou číst jenom zubaři, ale i Véna z Horního-Dolního s IQ menším než 99.

  • 1. 1. 2019 19:35

    Suannn (neregistrovaný)

    Můj zubní lékař zhotovuje pouze polymerické plomby, které plně hradím. Nechápu, že v situaci, kdy zdravotní pojišťovny disponují mnohamiliardovým přebytkem v rozpočtech se neumnožní odečet ceny amalgámové plomby od ceny plomby polymerické a tím snížení plateb klientů za pol. plomby. Namísto toho se obesílají klienti zdravotních pojišťoven vlnou nabídek preventivních prohlídek k snížení statisticky nejpravděpoob­nějších onemocnění jako je rakovina tlustého střeva a rakovina prsu. Mám dojem , že na tyto výzvy k preventivní prohlídce pacienti příliš nereflektuj a také si může každý kdo dbá a o své zdraví zajistit prev. prohlídky sám, prostřednictvím svého praktického lékaře.
    Zanedbaný chrup také může vést k vážné zdravotní koplikaci, která dokonce může skončit i fatálně. Je nepochybné, že se hrazenému ošetření chrupu v dnešních cenových relacích polymerických plomb bude vyhýbat až do poslední chvíle akutnosti značná část občanů s nižšími příjmy jako jsou senioři a lidé ze sociálně slabších vrstev.
    Můj názor je ten, že by MZ mělo přehodnotit způsob úhrady u zubních výplní , alespoň tak, aby nečerpané úhrady za amalgámové výplně byly přesunuty do spoluúčasti zdravotních pojiš´toven na plombách polymerických.

  • 9. 5. 2019 18:42

    nickname (neregistrovaný)

    Článek je nesrozumitelný pro laiky jako já. Nevím, zda je určen veřejnosti nebo spíše lékařům.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).