Hlavní navigace

Jaké možnosti nabízí pojišťovny pacientům, kteří odmítají hospic a chtějí být doma?

Sdílet

Těžce nemocní pacienti v terminální fázi nemoci mají často na výběr z několika možností. Buď je jim nabídnut hospic, nebo pobyt v nemocnici. Konec života ale mohou strávit i ve vlastním sociálním prostředí a využít zdravotní služby vybraných poskytovatelů domácí péče, nebo služby mobilní specializované paliativní péče. Vzhledem k tomu, že možnost využití uvedených hrazených služeb je závislá na zdravotním stavu pacienta, je vhodné konzultovat vše s ošetřujícím lékařem v nemocnici nebo registrujícím praktickým lékařem.

Pokud má být terminálně nemocnému pacientovi poskytována domácí zdravotní péče, náleží vystavení poukazu na tuto péči registrujícímu praktickému lékaři, ošetřujícímu lékaři při hospitalizaci nebo ošetřujícímu lékaři poskytujícímu ambulantní specializovanou zdravotní péči, informuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. V tomto případě se jedná se o pacienty s nevyléčitelnou nemocí v terminálním stavu, u kterých byla ukončena kurativní léčba a další péče je pouze paliativní, ale není nutné poskytování akutní intenzivní nebo resuscitační péče.

Pojišťovny v tomto případě hradí ošetřovací návštěvy u pacienta v terminálním stavu v takové frekvenci, jak to vyžaduje jeho zdravotní stav. Lékař stanoví na příslušném poukazu počet návštěv, včetně jednoznačné specifikace zdravotní péče, kterou u pacienta požaduje. Lékařskou péči zajišťuje registrující praktický lékař nebo lékař ambulantní specializované péče návštěvní službou.

Hrazena je i mobilní specializovaná paliativní péče (neboli domácí paliativní péče o pacienta v terminálním stavu), která je určena pro pacienty, jejichž symptomová zátěž je natolik komplexní či obtížně řešitelná, že vyžaduje nepřetržitou dostupnost návštěvní služby lékaře – specialisty a zpravidla i akutní navyšování ošetřovatelské péče bez ohledu na denní dobu. Součástí týmu mobilní specializované péče je lékař, proto se na tuto péči nevystavuje poukaz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).