Hlavní navigace

Jaké jsou rozdíly mezi minimální mzdou v ČR a v ostatních státech EU?

Sdílet

Ivana Ševčíková 19. 6. 2007

Podle výzkumu Eurostatu, který porovnával zákonem stanovenou minimální mzdu v jednotlivých členských státech Evropské Unie, je minimální mzda legislativně stanovena ve 20 ze 27 členských států. Velké rozdíly jsou nejenom v její absolutní hodnotě, ale přetrvávají i po přepočtu na kupní sílu.

Nejnižší minimální měsíční mzdu pobírají v Bulharsku (92 EUR), nejvyšší naopak v Lucembursku (1 570 EUR). Po přepočtu mzdy na standard kupní síly (PPS), který se snaží eliminovat rozdílné cenové úrovně v jednotlivých státech, vychází minimální měsíční mzda v Bulharsku na úrovni 204 bodů, zatímco v Lucembursku je hodnota PPS 1 503.

Mezi státy, jejichž minimální měsíční mzda nepřesahuje 300 EUR za měsíc, se kromě Bulharska řadí Rumunsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko, Estonsko, Polsko, Maďarsko a Česká republika s minimální mzdou 288 EUR/měs.

Portugalsko, Slovinsko, Malta, Španělsko a Řecko mají minimální mzdu legislativně stanovenu v rozmezí 400 – 700 euro měsíčně. Ve Francii, Belgii, Nizozemí, Velké Británii, Irsku a Lucembursku přesahuje minimální mzda úroveň 1 200 euro za měsíc.

Zdroj: ihned.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).