Hlavní navigace

Jaká máte práva, zpozdí-li se váš let?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 5. 2013

Pokud má letadlo zpoždění o více než tři hodiny, má cestující právo na výplatu finanční náhrady ve výši 250 – 600 eur. Pravidlo platí pro členské státy EU (i Švýcarsko, Norsko a Island) a ty lety, které spadají pod dopravce se sídlem v EU.

Velikost náhrady se odvíjí od cílové destinace resp. od toho, jak daleko za ní cestujete. Při cestách do 1500 km máte právo na náhradu 250 eur. Pokud je vaše trasa delší, vzniká vám právo na náhradu 400 eur. V případě cesty z nečlenské země směrem na území Evropské unie a naopak platí, že do 1500 km můžete nárokovat 250 eur, do vzdálenosti 3500 km pak 400 eur a v případě delší trasy můžete po dopravci požadovat náhradu ve výši 600 eur.

Nárok na náhradu se vám může pokrátit na polovinu, nabídne-li dopravce jiný let v podobném čase. Úplně na ni ztratíte nárok v případě, že zpoždění letu zavinily mimořádné okolnosti, kterým dopravce nemohl nijak zabránit, typicky tedy nepřízeň počasí atd.

O náhradu navíc můžete dopravce požádat zpětně do dvou let ode dne zpožděného letu. Více podrobností najdete v článku Cestující mají opět větší práva. Bez větší námahy dostanou odškodnění

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).