Hlavní navigace

Jaká jsou vaše práva na dokumentaci a informace při ošetření v soukromém zařízení?

Sdílet

Ať už budete navštěvovat soukromé zdravotnické zařízení, nebo jakékoli jiné, poskytovatelé zdravotních služeb mají vždy povinnost vést zdravotnickou dokumentaci. Skutečnost, že nemá smlouvu uzavřenu, znamená pouze to, že nemůže poskytnuté zdravotní služby vykazovat k úhradě zdravotní pojišťovně a pacient si je tedy plně hradí. Každý poskytovatel zdravotních služeb ale musí disponovat oprávněním k poskytování zdravotních služeb (o udělení tohoto oprávnění rozhoduje příslušný krajský úřad) a musí dodržovat platné právní předpis, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Po poskytnutí zdravotní služby je pak ošetřující lékař povinen vám vystavit lékařskou zprávu a předat ji vašemu praktickému lékaři. Případně ji předá vám a vy následně svému praktickému lékaři.

Pokud budete chtít přejít k jinému lékaři nebo bude jiný odborník chtít váš stav konzultovat, má právo na předání potřebných informací. Vy sice zdravotnickou dokumentaci neobdržíte, ale máte právo do ní nahlížet a pořizovat kopii. Tu vám musí vystavit do 30 dnů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).