Hlavní navigace

Jaká bude nová daň z nabytí nemovitostí?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 4. 2013

Vláda by dnes měla projednat návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který předložila ministerstvo financí. Nová úprava by měla nahradit daň z převodu nemovitostí a převést tak povinnost platit daň z prodávajícího na kupujícího.

Největší prospěch by taková změna přinesla developerům. Kupující, kteří pořizují nový byt, jsou od daně osvobozeni. U starších bytů dojde před nabytím účinnosti zákona k jednorázovému zvýšení poptávky. Domácnosti, které dosud rozhodnutí o nákupu odkládaly, budou motivovány takovou investici uspíšit, okomentoval připravované změny Hanuš Němeček, výkonný ředitel společnosti RE/MAX, podle kterého ale změna ke zdražení nemovitostí nepovede.

Důvodem je podle Němečka převis nabídky na trhu, který umožňuje regulaci ceny nemovitostí trhem kupujících. Dá se očekávat mnohem komplikovanější vyjednávání o ceně, protože kupující budou mít potřebu vyjednat slevu ve výši daně. Někteří kupující zase budou mít snahu zahrnout daň do kupní ceny tak, aby částku nemuseli platit ze svého, ale v rámci hypotéky, odhadl Němeček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).