Pravidelně vás informujeme, jak si vedou spořicí účty v reality testu a proto přišel čas i na dubnové výsledky. Během tohoto měsíce byl na všech účtech proveden jednorázový výběr ve výši 20 000 Kč a po jedenácti dnech byly prostředky zase vráceny zpět.
Kromě poplatků byly sledovány i intervaly odepsání a opětovného připsání částek na účet. Převod byl učiněn 16. dubna a vrácení pak 27. dubna v pátek (obojí mezi 9. a 11. hodinou), aby bylo možné zjistit, jak převod probíhá před víkendem.
Bylo zjištěno, že všechny banky převedly prostředky tentýž den. Zpětný převod pak připsaly banky většinou následující den po podání pokynu, tedy v sobotu,
uvádí zpráva serveru bankovnipoplatky.com.
Průběh u jednotlivých bank
- Air Bank: prostředky se na účtu objevily až 30. 04., a to z důvodu cut-off time u mBank, který pro mezibankovní platby přijaté po 8:00 h (do 16:00) stanovuje převod do banky příjemce na následující pracovní den
- ČSOB: protože u této banky není otevřen BÚ (není povinný) neexistuje zároveň ale ani možnost s prostředky na SÚ disponovat prostřednictvím IB; pro převod peněz ze SÚ bylo tedy nutno navštívit kamennou pobočku
- KB: zde se objevily největší problémy při zpětném převodu prostředků; na SÚ lze prostředky převést jen prostřednictvím BÚ, na rozdíl od ostatních však nemá banka zvláštní položku na provedení vnitrobankovního převodu, převod je tedy potřeba provést na stránce běžného mezibankovního převodu včetně nelogické povinnosti provést autorizaci; při snaze zadat datum převodu 27. 04. se objevila hláška o nemožnosti provést převod tentýž den, nejbližší nabízená možnost byla 30. 04.; na dotaz na ZL bylo sděleno, že i přesto bude převod proveden 27. 04; při kontrole se však stav na účtech dne 28. 04. nezměnil, a protože se nezměnil ani k 01. 05., zajímali jsme se o to na ZL, kde nám bylo sděleno, že je potřeba se dívat nikoliv na obrazovku Přehled účtů, ale na obrazovku Aktuální použitelný zůstatek, kde tedy skutečně byly uvedeny správné hodnoty obou účtů; objektivně je ale potřeba uvést, že banka si je vědoma nedokonalosti svého současného IB a připravila již jeho novou podobu, kterou si klienti mohou v demo verzi na jejich stránkách vyzkoušet a tato nová verze se zdá být o mnoho lepší a přívětivější, než je ta současná, která je poněkud nepřehledná a formou zastaralá.
- ZUNO: prosté matematické odečtení dvaceti tisíc od hodnoty k 01. 04. tedy od hodnoty, která byla použita u všech bank, dává částku 110 687,90; díky dennímu úročení je však stav k 16. 04. o 92,45 vyšší; zpětný převod na SÚ je možný jen přes BÚ, tedy jako převod mezi vlastními účty, ale tento proces je on-line, okamžitý a bez nutnosti autorizace.
- Banky, které nebyly výše uvedeny, provedly celou transakci standardně, bez jakýchkoliv problémů, výkyvů či anomálií.
U ČSOB, ING, KB, UniCredit Bank a Volksbak se výše uložené částky nezměnila, protože úroky jsou připisovány čtvrtletně. (U KB a Volksbank se naopak částka snížila za zúčtované poplatky.
Za povšimnutí též stojí rozdíly ve výši připsaných úroků u Wüstenrot a EQUA bank. Ač obě deklarují shodně úrok 2,30 % a odchozí a příchozí platby byly provedeny ve stejný den (s hodinovým rozdílem) vykazují připsané úroky rozdíl Kč 1,01, což je v tomto konkrétním případě zanedbatelné, ale při o mnoho vyšších úložkách a delších obdobích však rozdíly mohou nabýt velkého významu,
informuje zpráva s tím, že aby bylo možné porovnat údaje o výši úroků se skutečně připsanými úroky, je v tabulce úrok uváděn bez započtení 15% daně a skutečná hodnota dle výpisu.
Zdroj: bankovnipoplatky.com