Hlavní navigace

Jak se nenapálit s předvánoční půjčkou?

Sdílet

Gabriela Hájková 1. 12. 2016

I když před tím každoročně všichni varují, najde se hodně těch, co si na dárky vezmou půjčku – průměrně na 7869 korun. Z průzkumu agentury AISA vyplývá, že jich je každý rok kolem milionu. Na co dát pozor, pokud už jste stejně rozhodnutí si úvěr vzít?

Nesrovnávejte úrokovou sazbu, ale RPSN

O výhodnosti úvěru nevypovídá samotná úroková sazba, ale ukazatel roční procentní sazba nákladů (RPSN), která vypovídá o nákladovosti úvěru. RPSN obsahuje veškeré poplatky spojené s půjčkou, jako jsou např. suma za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za uzavření smlouvy, za správu úvěrů, vedení účtu a tak dále, vysvětlil ředitel vzdělávacího institutu CEMI, Štěpán Mika.

Úrok vs. pojištění schopnosti splácet

Zmíněná RPSN zastává podle Miky rozhodovací roli i z hlediska posuzování výhodnosti pojištění schopnosti splácet. Tedy pojištění pro případy ztráty zaměstnání či dlouhodobé zdravotní neschopnosti, kdy povinnost splácet přebírá pojišťovna. Nevypovídá ale o tom, jak má pojistka nastavené limity nebo zda není plná výluk z plnění. V praxi se stává, že poskytovatelé půjček nabízejí nižší úrok u úvěrů bez pojištění schopnosti splácet. Když se ale započte pojištění, je RPSN mnohem vyšší a půjčka už není tak atraktivní, jak se na první pohled zdá. Je to v kontrastu s půjčkou, která nabízí sice vyšší úrokovou sazbu, ale v ní je už započítané  i pojištění, upozornil Mika.

Bonusy a benefity s absurdní podmínkou

V poslední době půjčky odměňují za dobré splácení. Podmínky pro vyplacení bonusu ale někdy bývají velmi přísné někdy až absurdní. Podmínky nároků na tyto výhody bývají velice přísné, v některých případech až absurdní. Mimořádnou splátku nebo dokonce předčasné splacení považují někteří poskytovatelé půjček jako oprávněný důvod k penalizaci klienta včetně odejmutí všech nabízených výhod, varuje Ondřej Hák z Equa Bank.

Akční úroková sazba už počítá s vrácením splátek

Při odměně ve formě vracení splátek poskytovatelé někdy v úrokové sazbě počítají s tím, že vám budou splátky vráceny. Pokud pak podmínky pro výplatu odměny nesplníte, bude ve výsledku úrok vyšší.

Porovnávat, porovnávat, porovnávat, už je to snazší

Chybu neuděláte, pokud si porovnávat několik nabídek mezi sebou, tedy vyžádejte si nabídku úvěru a vezměte si jí domů, kde budete mít klid na její prostudování. Zaměřte se přitom na RPSN a předsmluvní informace. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru jsou tyto informace přehlednější a lépe porovnatelné mezi jednotlivými poskytovateli půjček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).