Hlavní navigace

Měšec radí: Jak se daní příjmy z dividend a akcií?

Arsen Lazarevič

Od počátku letošního roku platí změna v povinnosti přihlásit ke zdanění zisk z prodeje akcií, a to s ohledem na dobu držení akcií z původní délky 6 měsíců na nynější 3 roky mezi nabytím a prodejem akcií.

Vztahuje se prodloužení doby držení akcií vztahuje i na akcie zakoupené před koncem loňského roku, tedy ještě před nabytím této novely Obchodního zákoníku, nebo zda se tato úprava týká pouze akcií koupených až po 1.1.2014.

Na cenné papíry pořízené do 31. prosince 2013 se stále vztahuje šestiměsíční doba. Pokud koupíte cenné papíry od 1.1.2014, pak už musí být doba držby akcií tříletá, abyste se vyhnuli zdanění.

Chápu správně nově zavedenou hranici 100 000 Kč pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů tak, že pokud můj případný zisk při obchodování s akciemi nedosáhne této hranice v jednom roce, nemusím jej vůbec zdaňovat?

Nejedná o zisk, ale o příjem. Pokud tedy prodáte akcie za méně jak 100 000 Kč, pak budete od daně osvobozeni.

Na stránkách Měšce se píše, že dividendy se přestanou zdaňovat 15 % srážkovou daní. Tato úprava platí již pro výplatu dividend za rok 2013, tedy se týká vyplácených dividen v letošním roce?

Bohužel, tento návrh zákona neprošel a dividendy vám budou zdaňovány 15% sazbou. Dividenda vám přijde na účet již zdaněná.

Našli jste v článku chybu?