Hlavní navigace

Jak se budou do důchodu započítávat odpracované roky v Rakousku?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 4. 2017

Pokud jste pracovali nebo pracujete v Česku a v Rakousku a máte otázky k tomu, jak se vám budou odpracované roky započítávat do důchodu, můžete 31. května navštívit česko-rakouský poradenský den v Jindřichově Hradci.

Konzultace připravila a odborně zajistila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve spolupráci s rakouským nositelem důchodového pojištění Pensionsversicherungsanstalt (PVA). Takže bude možné se ptát odborníků z obou zemí.

Cílem je především informovat občany, kteří získali doby pojištění na území ČR a Rakouska, o tom, jaké jsou v souladu s platnými nařízeními EU podmínky nároku na důchod v obou státech. Experti z obou institucí důchodového pojištění účastníkům také poradí, jak postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady jsou k žádosti potřeba, a podají jim další užitečné informace, které vyplynou z konkrétních dotazů. Tlumočení je v případě potřeby zajištěno, vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová a dodala, že konzultace jsou poskytovány bezplatně.

Poradenský den proběhne ve středu 31. 5. 2017 v budově Okresní správy sociálního zabezpečení Jindřichův Hradec, na adrese Sládkova 332, a to v době od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Protože je podle zkušeností ČSSZ o tyto konzultace velký zájem, je vhodné se objednat. Čas konzultace si můžete domluvit na telefonních číslech + 420 384 359 306 a 05 03 03–32 604. Využít je možné i fax: 05 03 03–32 690. Tým konzultantů budou tvořit vždy český a rakouský odborník, jednotlivé konzultace jsou plánovány ve dvacetiminutových intervalech. Objednaní klienti budou mít při konzultacích přednost.

Pokud budete chtít využít možnosti konzultace, vezměte si s sebou průkaz totožnosti, doklady o pojištění (především ty, na kterých je uvedeno rodné číslo a rakouské číslo pojištění), případně také korespondenci s institucemi důchodového pojištění apod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).