Hlavní navigace

Jak při vyplňování přehledu OSVČ zohlednit pracovní neschopnost?

Sdílet

Daně, daňové přiznání, peníze, kalkulačka Autor: Depositphotos

Pokud jste byli jako OSVČ v loňském roce v pracovní neschopnosti, možná si můžete požádat o snížení minimálního vyměřovacího základu při platbách na zdravotní pojištění. Záleží ale na tom, kdy a jak dlouho jste byli nemocní. Na snížení minimálního vyměřovacího základu při ročním vyúčtování má osoba samostatně výdělečně činná nárok pouze v případech, kdy měla po celý kalendářní měsíc nárok na výplatu nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ, popřípadě pobírala takové nemocenské, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V případě, že si nemocenské pojištění neplatíte ale nárok na snížení minimálního vyměřovacího základu nemáte. V opačném případě se vyměřovací základ sníží poměrově o ty měsíce, ve kterých jste měli po celou dobu nárok na výplatu nemocenského.

Ovšem pozor. Pokud byste byli nemocní například od 25. září do 5. prosince, tak nemocenské dostáváte od 15. dne, v tomto případě od 9. října. Nárok na snížení vyměřovacího základu ale máte za celý říjen a listopad. Zahrnuje se i období 1. 10. až 8. 10., které se pro tyto účely považuje za období pobírání nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ, bez ohledu na to, že nemocenské bylo fakticky poskytováno až od 9. října, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).